Hac suresi 28-37. ayetler çerçevesınde kurban
The perayer of sacrifice in 28–37 th ayahs of the sura of pligrimage
  1. Tez No: 367802
  2. Yazar: TUBA KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kurban, temelleri Hz. Adem'e dayanan bir ibadettir. Kur'an, bu ibadetin bütün ümmetlere emredildiğini bizlere haber verir. Yine Kur'an'da Hz. İbrahim'in oğlunu kurban etmesi olayı anlatılır. Hz. İbrahim'in oğluna karşılık büyük bir kurbanlık (zibh-i azim) verilmiştir. Tarihe baktığımız zaman ilahi kaynaklı olsun olmasın, hemen hemen her dinde tanrıya sunulan bir kurban vardır. Cahiliye döneminde de kurban bilinen bir ibadetti ve içinde diğer ibadetlerde olduğu gibi şirk unsurlarını barındırmaktaydı. Kur'an bu ibadetin tevhid ve takva odaklı bir ibadet haline gelmesini sağlamıştır. Kur'an'da bu ibadetin ifası hususunda temel bilgiler mevcuttur. Kurbanın hangi hayvandan kesileceği, nerede, nasıl, kesileceği ve etinin kimler tarafından yenileceği konusunda bizlere bilgiler verilir. Burada asıl vurgulanan, diğer ibadetlerde olduğu gibi kurban ibadetinin de Allah için ve Allah'ın adı anılarak kesilmesidir. Bu da insanın takvaya ulaşmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sacrifice is the worshipthat dates back to the Holy Adam (Hazreti Adem). Quran informs us that this worship has been ordered to all Ummah. Abrahams sacrifice of his son is also describedin Quran. When we look back to the history, there has been a sacrifice to Allah in all religions whether it was divine-based ornot. Sacrifice was a common worship during the Jahiliyyah (Daysof ignorance) andalso contained some elements like attributing a partner to God.Quran has ensured that this worship became oneness and devotion based. There is some basic information on how this worship is performed in the Quran. We are informed about wich animal shold be cut, wehere and how it should be cut and by whom its meat is going to be eaten. Whats emphasized here is to cut the animal for the sakeof the God, similar to other religions. And this will take humans to the taqva (devotion).