12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesi Adalet ve Kalkınma Partisi'nin siyasal iletişim stratejileri
Political communication strategies of Adalet ve Kalkınma Partisi (Justice and Development Party) prior to the Deputy General Election on 12th june 2011
  1. Tez No: 388111
  2. Yazar: SUSİN GÖREN KEKEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENDER AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, 12 Haziran 2011 Milletvekili Genel Seçimleri öncesi AK Parti'nin siyasal iletişim stratejilerini kapsamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti, siyaset tarihinde ilk kez bir siyasi partinin, seçimlerden 3. kez oy oranını artırarak yeniden iktidar olmasına tanık oldu. Bu çalışmada, seçimlerden oy oranını artırarak çıkmış olan AK Parti'nin bu oy artışında, parti tarafından uygulanan siyasal iletişim stratejilerinin ne kadar etkili olup olmadığı sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır. Kuramsal çerçevenin sunulduğu ilk bölümde, iletişim, kitle iletişim araçları, siyaset ve propaganda olgularının tarihsel gelişimi ile siyaset biliminin iletişimle olan ilişkisi ve günümüzde iletişimin siyaset için taşıdığı önem üzerinde durulmuştur. Siyasal iletişim kavramı ve bu kavramın beraberinde getirmiş olduğu siyasal iletişimde profesyonelleşme, siyasal reklamcılık, siyasal pazarlama gibi kavramlar da tanımlanarak tartışılmıştır. İkinci bölümde ilk olarak, Türk siyasal hayatı hakkında genel bir bilgiyle beraber kendisini muhafazakâr sağ parti olarak nitelendiren ANAP ve 1987 Milletvekili Genel Seçimlerinden söz edilmiştir. Daha sonra da AK Parti'nin kuruluş aşaması, siyasal ve kurumsal kimliği, iletişim yönetimi, lider olarak Recep Tayyip Erdoğan'ın iletişimi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Bulgular ve Değerlendirme bölümünde, 12 Haziran 2011 Milletvekilli Genel Seçimleri öncesi, AK Parti'nin propaganda faaliyetleri incelenmiştir. Bu aşamada ilk olarak seçim bildirgesi, miting konuşmaları ve gazetelerden derlenen miting haberlerine kategorik analiz uygulanmıştır. Daha sonra da miting konuşmalarının cümle analizleri, partinin kendisini siyasal anlamda ifade etme biçimi, miting konuşmalarındaki cümle yapıları ve cümle yapılarındaki karşıtlıklar incelenmiştir. Elde edilen bütün bu veriler ışığında AK Parti'nin seçim kampanyası boyunca iletişim stratejileri irdelenmiş ve araştırmanın varsayımları sınanmıştır. Anahtar Sözcükler Siyasal iletişim, Adalet ve Kalkınma Partisi, Seçim Kampanyaları, AK Parti İletişim ve Yönetimi, Recep Tayyip Erdoğan.
Özet (Çeviri)
This study analyses political communication strategies of AK Party's before the General Election on 12th June 2011. For the first time in Turkish Political life, a political party in power gained an increasing trend in successfully three elections. The aim of this study is to explain whether those political communication strategies applied by the party have influence over this success. The importance of communication for politics in today's world and its relationship with political science along with the historical development of communication, mass communication tools, politic and propaganda cases are emphasized in the first section. The concept of political communication is also discussed by describing the concepts of professionalization on political communication, advertising, marketing and conviction management along with this concept. Second section includes two main subject: one is about Motherland Party (Anavatan Partisi), which deemed itself as conservative right party, along with a general information about Turkish political history and the result of 1987 Deputy General Election are given. Secondly, the establishment process of AK Party, its political and corporate identity, communication method and information related to the communication skill of Recep Tayyip Erdogan as a leader are also given. In this section, AK Party's propaganda activities before 12th June 2011 Deputy Elections are observed and findings are evaluated. This section also categorically analyses declarations of elections, meeting speeches and meeting news compiled from newspapers. Followingly, sentences analysis of meeting speeches, the expressing method of the party in a political manner, sentence structures during the meeting speeches and conflictions of sentences structures are studied. In the light of those obtained data, all communication strategies throughout the AK Party's election campaigns are examined and assumptions of the examination are tested. Keywords Political Communication, Justice and Development Party, Political Marketing and Election Campaigns, AK Party's Communication Method, Recep Tayyip Erdoğan.