Finansal tablolar analizi açısından Türkiye finansal raporlama standartları (TFRS) kapsamında düzenlenen finansal tablolar ile muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'ndeki (MSUGT) finansal tabloların karşılaştırılması
Comparison of the financial statements prepared in accordance wi̇th turkish financial reporting standarts (TFRS) and general communique on accounting system application (GCASA) in terms of financial statement analysis
- Tez No: 367836
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ GÖKÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sermaye birikiminin artmasıyla birlikte özellikle yatırımcıların işletmeler ile ilgili doğru, güvenilir, şeffaf ve karşılaştırılabilir nitelikteki bilgi ihtiyacının artması, finansal raporlama ile ilgili ortak bir dilin olmasını gerekli kılmaktadır. Ülkemizde bu ihtiyacı karşılamaya yönelik Türkiye Finansal Raporlama Standartları'nın yayımlanması tüm finansal tabloları etkilemiştir. Bu çalışma ile Türkiye Finansal Raporlama Standartları'na göre düzenlenen finansal tablolar ile Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebliği'ndeki finansal tablolar, finansal tablo analizi açısından karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda çıkan farklılıkların nedenleri ve finansal tablo analizine etkileri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the rise of capital accumulation, increasing in accurate, reliable, transparent and comparable information needs of investors, especially require a comman language for financial reporting. In order to meet this need, development of Turkish Financial Reporting Standards has affected all financial statements in our country. In this study, financial statements prepared in accordance with Turkish Financial Reporting Standarts (TFRS) and General Communique On Accounting System Application (GCASA) were compared. The reasons for the comparison resulting differences and their impacts on financial statement analysis were examined.