Milletlerarası mal satımına ilişkin sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler antlaşması(CISG)'na göre satıcının teslim borcu ve teslim borcunun ihlali halinde alıcının hakları
Delivery obligation of the seller according to United Nations convention on contracts for the international sale of goods (CISG) and remedies for breach of delivery obligati̇on by the seller
  1. Tez No: 367848
  2. Yazar: YASİN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÖKHAN ANTALYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Günümüzde uluslararası mal satışlarında en yaygın şekilde uygulanan temel hukuki metin olan Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG), 1 Ağustos 2011 tarihinden itibaren Türkiye'de uygulanmaya başlamıştır. CISG'da, uluslararası nitelikteki satış sözleşmelerinde tarafların hak ve borçları, borçların ifası ve sözleşmeye aykırılık halinde kullanılabilecek hukuki imkânlar düzenlenmektedir. Çalışmamızın konusunu ise CISG'da satıcının teslim borcu ve bu borca aykırılık halinde alıcının sahip olduğu hukuki imkânlar oluşturmaktadır. Teslim borcunun içeriği ile nerede, ne zaman ve nasıl yerine getirilmesi gerektiği konuları Antlaşma'da m. 30-34 arasında; sözleşmenin satıcı tarafından ihlâli halinde alıcının sahip olduğu hukukî imkânlar ise m. 45-52 arasında düzenlenmiştir. Çalışmamızın sistematiği oluşturulurken, Antlaşma'daki maddelerin sırasından ziyade, Türk Borçlar Hukuku'ndaki ifa sistematiğine benzer bir yol takip edilmiştir. Bu bağlamda satıcının yükümlülükleri, teslim borcu ve aykırılık halleri üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today's most widespread applicable fundamental legal text, United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG), entered into force in Turkey since 1st August 2011. The rights and obligations of the parties arising from international sale contracts, fulfillment of the obligations and remedies for breach of contract are governed in CISG. The subject of this study consist of the seller's delivery obligation and the remedies for breach of this obligation. The issues related to the content of delivery obligation, the place and the time to fulfill this obligation and how delivery obligation is to be fulfilled are regulated in article 30-34; and the remedies which buyer can apply for breach of contract by the seller is regulated in article 45-52 of the Convention. The systematics of performance in the Turkish Law of Obligations is taken into account while constituting the systematics of this study, rather than sorting of CISG's articles. The obligations of the seller, delivery obligation and breaches of contract are analyzed within this context.