Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması (CISG) gereğince alıcının sözleşmeden dönmesi
Buyer?s remedy of avoidance under the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG)
  1. Tez No: 317024
  2. Yazar: KUTLUHAN ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmamızda, alıcının Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması kapsamına giren bir milletlerarası satım sözleşmesinden dönmesi konusu incelenmiştir.Bu doğrultuda çalışmamızın ilk bölümünde, bir sözleşme bakımından hangi durumlarda söz konusu Antlaşma hükümlerinin uygulama alanı bulacağı konusunda genel bilgilere yer verilmiştir. Bölümün devamında ise satıcının bu Antlaşma hükümleri gereği sahip olduğu yükümlülüklere ve bu yükümlülüklerin ihlali hâlinde alıcının sahip olduğu hukuki imkânlara ilişkin genel nitelikte açıklamalar yapılmıştır.İkinci bölümde, sözleşmeden dönme imkânı bakımından genel açıklamalara yer verilmesinin ardından, alıcının söz konusu imkânı hangi hâllerde kullanabileceği çeşitli ayrımlar altında ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu kapsamda Antlaşmanın sözleşmeden dönme imkânı bakımından getirmiş olduğu sistemin kilit unsuru olan ?esaslı ihlale? ilişkin de geniş açıklamalara yer verilmiştir.Üçüncü ve son bölümde ise Antlaşma tarafından sözleşmeden dönme imkânının kullanılması bakımından yegâne yöntem olarak öngörülmüş olan sözleşmeden dönme beyanına ve bu beyan sonrası yaşanacak olan tasfiye sürecine, başka bir deyim ile sözleşmeden dönmenin sonuçlarına ilişkin detaylı açıklamalar yapılmıştır.Çalışmamızın bütününde söz konusu Antlaşmanın milletlerarası karakteri ve farklı hukuk sistemleri arasında bir uyumlaştırma projesi olması niteliği göz önünde tutulmuş, bu sebeple milletlerarası doktrindeki çalışmalardan ve çeşitli ulusal yargı makamları ile hakem heyetlerinin kararlarından kaynak olarak olabildiğince faydalanılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the buyer's remedy of avoidance arising from international sales contracts which are under the scope of United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods (CISG) has been studied.In the first part of the thesis, general information is provided regarding the sphere of application of the mentioned CISG provisions with respect to a specific contract. In addition, general information is supplied as regards the obligations of the seller and the buyer's remedies for breach of the contract by the seller.In the second part of the thesis, after giving general information about the remedy of avoidance, the circumstances of its use by the buyer is examined in details. In this respect, the key element of the remedy of avoidance, namely fundamental breach, brought by the CISG has also been explained in great details.In the third and last part of the thesis, detailed information is provided with respect to both the declaration of avoidance -which is stated as the sole method in the exercise of CISG-, and the winding up process, i.e. effects of avoidance, that will follow the declaration of avoidance.Throughout the thesis, the international characteristics of CISG and its nature to be a unification project among different law systems have been considered. Thus, international doctrines as well as decisions of various national judicial authorities and arbitral awards have been used as resources as much as possible.