Cemaatten yana tavır almayı emreden rivayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of narrations is ordering to take a stand the community
  1. Tez No: 367866
  2. Yazar: RECEP KÖKLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İslâm Dini inananlarının her anlamda birlik ve beraberlik içinde olmalarına büyük bir önem vermiştir. Resûl-i Ekrem de konumuzu oluşturan cemaate sarılma ile ilgili hadislerinde ümmetine hem itikadî hem de siyasî anlamda İslâm cemaatinin izlediği yolu tavsiye etmekte ve ayrılıktan sakındırmaktadır. Fakat Hz. Peygamber'in vefatının ardından müslümanlar birçok sebepten dolayı itikadî-siyasî fırkalara bölünmüşlerdir. Bu çalışmamızda Kütüb-i Tis'a diye bilinen hadis kaynaklarındaki Hz. Peygamber'e ait“cemaate sarılmayı emreden ve ayrılığı yasaklayan”rivayetler incelenmiştir. Tezimiz İslâm Peygamberi'nin lisanından önemli dünyevî ve uhrevî uyarılara konu olan cemaate sarılma olgusunun anlaşılmasına bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islam has given a great importance in every sense to be in unity and solidarity of its believers. Hz. Muhammed recommends to his ummah the path of Islamic community in terms of both in political and creed and to avoid separation, depending on the subject in hadiths with the concept of embracing the Islamic community. However, after the death of The Prophet, Muslims are divided into sects and political creed for many reasons. In this study depending on the hadith sources known as Kutub-i Tis'a hadith prohibiting separation and embracing the Prophet community are investigated. Our thesis is contributing to the understanding of the phenomenon of the embracing the Prophet's community which subjects to worldly and otherworldly alert.