Operasyonel risk yönetiminin finansal kurumlar üzerindeki etkisi: (Bankacılık sektöründe bir uygulama)
The effecti̇ve of operati̇onal ri̇sk management in financial institutions :( An appli̇cati̇on i̇n banki̇ng sector)
- Tez No: 367867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇELENK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Operasyonel risk, 1990'lı yıllardan bu yana finansal piyasaları en çok etkileyen risk faktörü olarak bütün risklerin temelinde bulunmaktadır. Özellikle uluslararası düzeyinde faaliyet gösteren Barings ve Daiwa gibi bankalarda yaşanan zarar olaylarının teleminde operasyonel riskin var olduğu finansal kuruluşların başında olan bankaların operasyonel risk bilincini daha da artırarak operasyonel risk yönetimine yönelik daha duyarlı hale getirmiştir. Finansal piyasalara tehdit oluşturan piyasa riski, kredi riski, likidite riski ve tüm diğer riskler ile operasyonel risk arasında doğrudan ya da dolaylı bir ilişki vardır. Operasyonel risk ile diğer riskler arasındaki ilişki ve etkilenme derecesinin operasyonel risk yönetiminin uygulanması ile tespit edilerek finansal kuruluşlarda yaşanabilecek tüm riskleri asgari düzeye indirilebilir. Bu çalışmada genel anlamda operasyonel risk yönetiminin bankalarda ortaya çıkan finansal riskler ile ilişkisi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1990s operational risk bringin most influences in the financial markets than the other types of risks. Operational risk also exist in the basis of all the types of risks. Specially which financial institutions has been working all around the World like Barings Bank and Daiwa which are had financial collapse cause of operational risk. After the losses of Barings and Daiwa banks, the financial institutions became more sensitive to use operational risk management. Operational risk with market risk, credit risk, liquidity risk and other risks has direct or indirect relationship with those risk making threat to the financial markets. by implementation of operational risk management in the financial institutions the degree and affectiveness of The relationship between operational risk and other risks can identify and decrease the influence of all kinds of risks which may happen in the financial institutions. İn this study, the relationship of operational risk management and the financial risks that arised in the banks have been studied.