Pyotr İlyiç Çaykovski'nin 'Mevsimler' adlı eserinin incelenmesi
The examination of the piece 'The Seasons' by Peter İlyich Tchaikovsky
- Tez No: 367914
- Danışmanlar: PROF. AYŞE BİNNUR EKBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında Romantik Rus Müziği'nin en önemli temsilcilerden biri olan Pyotr İlyiç Çaykovski, senfonileri başta olmak üzere yazdığı baleleri ve konçertolarıyla yaşadığı dönemde ve sonrasında büyük başarı elde etmiştir. Piyano'nun enstrümantal kapasitesinin en kapsamlı hale geldiği ve bu enstrümana eser yazmanın revaçta olduğu dönemde, Çaykovski piyano için 3 tane konçerto besteler. Bunlardan özellikle ilki günümüzde hala pek çok orkestranın sezonluk programları içerisinde mutlaka yer alan, değişmez eserler arasındadır. Konçertolarının yanı sıra Çaykovski'nin solo piyano için yazdığı eserler de vardır. Op. 23, 1. Piyano Konçertosu'nun başarısının gölgesinde kalmış bu eserlerin arasında, bestecinin bir müzik dergisi için her ay bir parça yazması ile yıl sonunda 12 bölümlük bir set halinde gelen Op.37bis 'Mevsimler' en bilinenlerindendir. Eser aynı zamanda program müziğinin de önemli temsilcilerindendir. Bu çalışmada, bestecinin hayatı, eserleri ve içinde bulunduğu kültürel ortam değerlendirerek, yılın 12 ayından oluşan bu eserin karakteristik özellikleri incelenerek formu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Being a distinctive representative of Romantic Russian Music in the second half of the 19th century, Peter Ilyich Tchaikovsky, has gained significance as a composer with his symphonies, concertos and ballets during his lifetime and afterwards. The first (Op. 23) being the most famous, perpetuating in seasonal programmes of orchestras to date, Tchaikovsky composed three concertos for piano at the time when the instrument's capacity became sophisticated and piano compositions were sought after. There also existed Tchaikovsky's pieces for solo piano, among which lies the renown op.37bis 'The Seasons' , a set of twelve sections, a special assignment that was given to the composer to write for a monthly music periodical. This work of Tchaikovsky, is also an important stand for programme music. In this research, having been scanned the composer's biography, his works and the socio-cultural ambiance of the period, the characteristics of the op.37bis 'The Seasons', have been introduced and the form of it has been analysed.