Piyotr İlyiç Çaykovski'nin Op. 58 Manfred Senfonisi'nin müzikal karakter, form ve orkestra şefliği açısından incelenmesi
The investigation of pyotr Ilyich Tchaikovsky's Op. 58 Manfred Symphony in terms of musical character, form and conducting
- Tez No: 564648
- Danışmanlar: PROF. BURAK TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Romantik dönem Rus bestecilerinden Piyotr İlyiç Çaykovski'nin Program Müziği kategorisinde değerlendirilen Op.58 Manfred senfonisi müzikal karakter, form ve orkestra şefliği açısından incelenmektedir. Çalışmaya Betimsel Araştırma ve Tarama Yöntemi temel oluşturmuştur. Ayrıca orkestra şefi, besteci ve akademisyenlerin görüşleri de çalışmaya yansıtılmıştır. Dört ana bölümden oluşturulan çalışma da ilk bölümde çalışma ile ilgili yöntem ve açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde Çaykovski'nin sanatına etki eden faktörler ve müziği ile ilgili bilgiler aktarılmıştır. Üçüncü bölümde Manfred senfoninin detaylı bir karakter ve form analizi sunulup, Program Müziği hakkında fikir verilmiştir. Dördüncü bölümde eserle ilgili orkestra şefliği hakkında detaylı bir inceleme sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Op.58 Manfred Symphony, which is rated in the category of Program Music by Romantic Russian composer Piyotr Ilyich Tchaikovsky, is examined in terms of musical character, form and conducting. Descriptive Research and Screening Method were the basis of the study. Besides, opinions of the conductors, composers and academicians were reflected in the study. In the first part of the study, which consists of four main sections, the methods and explanations related to the study are given. In the second part, the factors affecting Tchaikovsky's art and his music are presented. In the third part, a detailed character and form analysis of the Manfred Symphony is presented and an idea about Program Music is given. In the fourth chapter, a detailed examination of the conducting related to the work is presented.