Günlük yaşam resmi
Daily life picture
- Tez No: 367917
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN GİDERER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada konuya göre resim türlerinden janr resmi ele alınmıştır. Eski Mısır dönemindeki hasat sahneleri janr resminin ilk örnekleridir. Günlük yaşam içinde karşılaşılan sahneler her insan üzerinde farklı etkiler bırakır. Sanatçı bu etkilenmeleri yoğurarak sanat eserine dönüştürür. Bu nedenle aynı konuyu ele alan sanatçılar farklı eserler ortaya koymuştur. Bu farklılıklara da değinilmiştir. Kuzey ve Güney Avrupa sanatçıları janr resmini farklı bir şekilde ele almıştır. Kuzeyli sanatçılar köylülerin yaşam biçimlerini idealize etmeden resmederken güneyli sanatçılar güncel ve dünyasal konuları resmetmiştir. Bir sanatçı diğer sanatçının eserinden etkilenerek başka bir eser ortaya koyabilir. Meselâ Vermeer Sütçü Kız resmini Gerard Dous'nun Bir Kavanoz İçine Su Döken Kadın resminden etkilenerek yapmıştır. Picasso ile Degas'nın Ütü Yapan Kadınları konu olarak aynı olmalarına rağmen Picasso'nun resmi farklı bir boyut kazanmıştır. Mehmet Ruhi'nin Taşçılar tablosu Courbet'nin Taş Kıranlar tablosu ve Millet'nin Taş Ocakçıları tablosu ile aynı konu'yu resmetsede sanatçı kendine has bir dil yakalamıştır. Matisse'in Ressamın Ailesi tablosunun açıklamasının bir bölümünde Jan Gossaert'in Aziz Luka Meryemin Resmini Yapıyor resmi örnek verilmiştir. Nevzat Akoral'ın Güneşli Salon resmi Matisse'in Ressamın Ailesi resmi ile karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde türk sanatçılardan Osman Hamdi'nin, Mehmet Ruhi'nin, Avni Lifij'in, Namık İsmail'in, Nevzat Akoral'ın, Neşe Erdok'un, Aydın Ayan'ın, Nedret Sekban'ın yabancı sanatçılardan Bruegel'in, Steen'in, Vermeer'in, Goya'nın, Courbet'nin, Daumier'in, Renoir'in, Seurat'nın, Matisse'in, Picasso'nun, Westerik'in konuya uygun olarak seçilmiş resimleri ele alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde konuyla ilgili yapılan uygulamaların açıklamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study genre picture, one of the picture by subject types is approached. Harvest scenes in Ancient Egypt are the earliest form of genre pictures. Scenes encountered in daily life make different impressions on every person. Artist creates work of art by knead such responses. Therefore different artist who approached on the same subject have created different works of art. These differences are also referred. North and South European artists have approached to the genre picture in different ways. While Northern European artists have portrayed villagers' way of life without idealizing, Southern European artists have portrayed current and mundane subjects. An artist can creat a new art work by being influenced by work of another artist. For example Vermeer created his Milkmaid picture by being influenced by a Woman Who is Pouring Water into a jar picture of Gerard Dous. Although Picasso and Degas worked on the same subject while they were working on their Women Do the Ironing pictures Picasso's work gained another dimension. Despite the fact that Mehmet Ruhi's Stoneworkers portray the same subject with Courbet's Stone Crushers and Millet's Quarrymen paintings this artist obtained a style mark parlance. In a part of the explanation of Matisse's Painter's Family Jan Gossaert's Saint Luca Portrays Mary picture was cited. Nevzat Akoral's Sunny Hall is compared with Matisse's Painter's Family picture. In the second chapter, pictures of Turkish artists such as Osman Hamdi, Mehmet Ruhi, Avni Lifij, Namık İsmail, Nevzat Akoral, Neşe Erdok, Aydın Ayan, Nedret Sekban and foreign artists such as Bruegel, Steen, Vermeer, Goya, Courbet, Daumier, Renoir, Seurat, Matisse, Picasso, Hamilton, Westerik and Hockney are chosen according to subject and studied. In the third chapter, relevant practices which were carried out are explained.