Hayal ve vizyon
Imagination and vision
- Tez No: 367916
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİL KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada ilk bölümde hayal gücünün temel fonksiyonları üzerine düşüncelerin ele alınışı Kant-öncesi ve Kant-sonrası olarak yapılan ayrıma dayanmaktadır. Oldukça geniş kapsamlı olan hayal gücü konusunun Kant eşiğine kadar alınmasının temel dayanaklar oluşturmak açısından uygun olacağı düşünülmüştür. Devamında vizyon ve vizyoner sanat üzerine saptamalara yer verilmiştir. Vizyon sanatı olarak bahsedilen konu hakkında doğrudan bir temel kaynak niteliği taşıyan Laurance Caruana'nın kaleme aldığı“Vizyoner Sanat Manifestosu”incelenmiştir. Hayal ve Vizyon'un buluşması, yaratma süreci açısından, her ikisinin de temel zihinsel aktiviteler olmasından doğmaktadır. Bu temel kavramların örneklenebileceği belli başlı sanatçılar yaratma süreçleri ile benzerliklere başvurularak ele alınmıştır. Tez kapsamında üretilen çalışmalar figür ve mekan açısından çeşitli sanatçılarla kıyaslamalar yapılarak irdelenmiş; hayal ve vizyon konuları sürrealist sanatçılarla örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the fist part of this research, discussed thoughts related to basis function of the imagination based on committed division before and after Kant. Imagination topic which is quite extensive discussed till Kant because of thought to be appropriate in terms of creating the basic premise. In the continuation of this research involved in determination related to vision and visionary art. In this context“Visioner Art Manifest”panned by Laurance Caruana ivestigated. This writing, the main source about the topics mentioned as the art of vision. Meeting the art and vision, in terms of the process of creating, due to the fact that both of which are basic mental activities.Principal artists example of these basis concepts, discussed by appliying similarities in the process of creating. The works creating witihin the scope of this report, intellectualized making comparisons with various artists in terms of figure and space. Imagination and figure topics sampled with surrealist artists.