Determining saliency levels of emotional facial expressionsby using instructed lying paradigm
Yönerge temelli yalan söyleme paradigması kullanarak duygusal yüz ifadelerinde belirginliğin incelenmesi
  1. Tez No: 367931
  2. Yazar: AYŞEGÜL AYDINLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA DURAL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada farklı duygulara ait yüz ifadelerinin, görsel belirginlik düzeylerinin bir fonksiyonu olarak yalan söyleme eyleminin getirdiği bilişsel yüke dayanıklılıkları temelinde ayrışmaları incelenmiştir. Farklı duygulara ait yüz ifadelerinin görsel belirginlik düzeylerinin belirlenmesi amacıyla, Çalışma I'de katılımcılardan klasik bir duygu tanıma görevi tamamlamaları istenmiş, çalışma boyunca tepki süresi ve deri iletkenliği tepkisi ölçümleri alınmıştır. Farklı yüz ifadelerine ait duyguların yalan söyleme eyleminin getirdiği bilişsel yüke dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla yürütülen Çalışma II'de yönerge-temelli yalan söyleme paradigmasının uygulandığı bir duygu tanıma görevini yerine getirmeleri istenmiştir. Yalan söyleme eyleminin uyarıcıların işlenmesine etkisini kontrol etmek amacıyla Çalışma III'te katılımcılara herhangi bir yalan söyleme yönergesi verilmemiş; ancak, katılımcılardan yalan söyleyecekleri zamana kendilerinin karar vermesi istenmiştir. Genel olarak elde edilen sonuçlar, farklı duygulara ait yüz ifadelerinin görsel belirginlik düzeyleri bakımından ayrıştıkları ve yüksek görsel belirginlik düzeyinin ifadeleri yalan söylemeye karşı daha dayanıklı hale getirdiği yönündedir. Ayrıca, farklı çalışma gruplarından elde edilen tepki süreleri ve deri iletkenliği tepkisi ölçümleri, yalan söyleme eyleminin bilişsel yönden doğru söyleme eylemine göre daha yüklü bir eylem olduğuna ve uyarıcıların genel olarak nasıl işlendikleri üzerinde bir etkiye sahip olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The current thesis investigates if emotional facial expressions with distinct saliency levels differ in terms of their resistance to the cognitive load that lying brings into as a function of their salience. In Study I, participants were asked to complete an emotion recognition task while response time and skin conductance measurements were being recorded in order to determine saliency levels of emotional facial expressions. In Study II, an instructed-lying paradigm was applied through an emotion recognition task to assess the resistance levels of facial expressions with distinct salience to the cognitive load lying produce. In Study III, in order to control if providing instruction to lie causes an overall change in the way facial expressions are processed, participants were asked to decide when to lie. Overall results indicate that distinct emotional facial expressions differ in terms of their saliency levels and salience of a facial expression makes it more resistant to lying. Also, analyses conducted on response time and skin conductance responses of distinct study groups indicate that lying is a more cognitively demanding task than telling the truth and may alter the way stimuli processed to be identified.