Comparison of financial distress models across emerging markets
Finansal batma riski modellerinin gelişmekte olan ülkelerde karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 367930
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bu çalışma muhasebe temelli beş finansal batma riski modelinin MSCI (Morgan Stanley Gelişmekte Olan Piyasalar Endeski) endeksinde yer alan ülkelerin endüstriyel firmaları göz önünde bulundurularak 2000-2012 yılları için gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında kullanılmış olan modellerin ilgili ülke sektörleri için finansal sıkıntı durumlarını tahminleme yoluyla açıklayıcılıkları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Finansal sıkıntı riski modellerinin tahminleyici modeller olarak kullanılabilmeye uygun olup olmadığının araştırılması adına çalışma dahilinde yer alan fianansal sıkıntı riski modellerinin orijinal katsayı değerlerinin genel örneklem üzerindeki başarı yüzdeleri ve ülkesel bazdaki başarı yüzdeleri incelenmiştir. Bunun yanı sıra örneklem yılları dahilindeki veriler üzerinden kat sayılar tekrar ilgili modellerin metodolojileri göz önünde bulundurularak tahminlenmiş, elde edilen katsayılar ve orijinal kasayılar göz önünde bulundurularak finansal sıkıntı riski modellerinin başarı yüzdeleri yeni katsayılar üzerinden tekrar incelenmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki katsayıların güncellenmesi Taffler, Ohlson ve Zmijewski modellerinde iyileşmeye yol açmıştır. Çalışma aynı zamanda finansal sıkıntı riski modellerinin orijinal ve yeniden tahminlenmiş katsayılar için örneklem dahilindeki gelişmekte olan ülkeler açısından genelleştirilebilir olup olmadığını da incelemektedir. Ülkesel bazda elde edilen katsayılar üzerinden belirlenen başarı yüzdeleri ile bütün örneklem dahilinde elde edilen katsayılar üzerinden belirlenen başarı yüzdeleri karşılaştırılarak üretilen sonuçlar göstermektedir ki Taffler, Ohlson, Zmijewski ve Shumway modelleri MSCI endeksi dahilindeki gelişmekte olan ülkeler için finansal sıkıntı riskinin öngörülmesi için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study analysis five accounting based financial distress models considered in terms of their accuracy levels for the entire sample of MSCI emerging market countries for 2000-2012 in terms of their accuracy levels of early prediction of financial distress in advance of one to five years. The models are also considered for their individual country effects over the original coefficients to see whether the original coefficients of the accounting based financial distress models can be used as financial distress predictors. Additionally, all the models are re-estimated for new coefficients to analyze whether there is a change of the coefficients, and it is seen that coefficients give better prediction results than the original models when re-estimated for Taffler, Ohlson and Zmijewski models. The study also analysis the generalizablity of the distress models both for the original and re-estimated coefficients to identify whether the models can be used for specific emerging market countries taking place for the analysis. The results indicate that, depending on the comparison of individual country prediction results with the entire sample, Taffler, Ohlson, Zmijewski and Shumway models can be used for financial distress predicting models for the industrial companies of the MSCI Emerging countries in the sample of the current study.