Yeni ürün geliştirme projelerde, fonksiyonel çeşitlilik, takım zekası ve performans
New product development projects, functional diversity, team i̇ntelligente and performance
- Tez No: 367952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN BAYYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İlgili literatür incelendiğinde, günümüz dinamik ve rekabetçi dünyasında, yeni ürün geliştirmede bireysellikten çok,takım çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Çünkü bireysel olarak karar vermek ve bireysel harekete geçmek yetersiz kalmaktadır. Nitekim yeni ürün geliştirme sürecinin karmaşık yapısı beraberinde proje takımlarının kullanımını gerektirmektedir. Ancak üzerinde durduğumuz mesele takımların kullanımından ziyade, takım ve proje performansını arttırmak,çalışmaları daha verimli hale getirmek için takımların fonksiyonel çeşitliliğinin ve bilişsel yeteneğinin (bilgi toplama, bilgi üretme, takım zekası) bütüncül bir yaklaşımla, ürün geliştirme sürecinde, proje performansına etkisi incelenmektedir. Bu çalışmanın örneklemi 461 kişinin oluşturduğu 231 farklı yeni ürün geliştirme takımından, dolayısıyla projeden, elde edilmiş olan verilerden oluşmaktadır. Ölçekler, AMOS 20.0 kullanmak suretiyle,“doğrulayıcı faktör analizine”(DFA) (confirmatory factor analysis) tabi tutulmuştur. Buna göre, tüm değişkenlerin hepsi tek bir faktör analizi modelinde biraraya getirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In reviewing the literature related to today's dynamic and competitive world, rather than individuality in new product development, team work come to the fore. Because it is deficient to award individually and to act individually. In fact, along with the complex nature of the new product development process requires the use of project teams. However, we stand on the issue rather than the use of teams, improve the performance of the team and the project, the functional diversity of the teams to make the work more efficient and cognitive skills (information collection, information generation, team intelligence) is a holistic approach to the product development process, the project investigates the impact of the performance. The study sample consists of 231 different new product development teams from 461 people so the project, which has been obtained from the data is composed. Scales were subjected to“confirmatory factor analysis”(DFA) (confirmatory factor analysis).Accordingly by using AMOS 2.0. According to this , all the variables were observed in one factor analysis model by combining all investigated.