Öğretmenlerin mezun oldukları fakültede gördükleri öğrenimi değerlendirmeleri (Ankara ili Pursaklar ilçesi örneği)
Teachers' interview that their graduated from the faculty of teacher education in assessments
- Tez No: 367960
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı; öğretmenlerin mezun oldukları fakültede gördükleri öğrenimi, alanda bir süre aktif öğretmenlik yaptıktan sonra değerlendirmelerine ilişkin görüşlerini saptamaktır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle eğitim fakültelerinde verilen öğretmen yetiştirme faaliyetleri hakkında bilgiler verilip, öğretmen yetiştirme sistemimiz genel olarak anlatılacaktır. Sonra ise alanda çalışan öğretmenlere uygulayacağım anket sonuçlarına göre eğitim fakültelerinin öğretmen yetiştirme konusundaki eksikliklerinin neler olduğu, geliştirilmeye açık alanlarının tespit edilmesi sağlanarak, bununla ilgili önerilerde bulunularak çalışma sonlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The education of teachers in school they graduated , the field of active After teaching for a while to determine their views on assessment . For this purpose, first given in faculties of education information was given teacher training activities, teacher training system in general will be discussed. Then I will apply to teachers working in the field of education faculties according to survey results what are the deficiencies in teacher training, to identify areas vulnerable to development by providing suggestions about this bulunularak work will be terminated. According to the findings of teacher education they receive in school they graduated; students' strengths and needs, comprehension, students give feedback to parents and families and students to better understand their students assess their own learning, students of the questioning and discussion to develop their skills , students outside of school life and their environment to understand, in the classroom to use technology, their students and cooperation both within in independent studies, verbal or non-verbal communication skills in students' learning p < 0.01 significance level to be effective and a positive correlation between these variables that can be explained.