Domaniç masallarının proop metoduna göre incelemesi
Analysis according to propp method of Domaniç tales
  1. Tez No: 367959
  2. Yazar: EMİN ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Çağımızın vazgeçilmezi olan teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi bizi biz yapan milli kültür unsurlarının saklanıp korunmasını güçleştirmektedir. Halk edebiyatı mahsulleri bu teknolojik gelişmeler sebebiyle kaybolmaya yüz tutmaktadır. Eskiden masal anlatarak insanların hayal dünyalarını zenginleştiren ninelerin, dedelerin yerini bugün insanı karşısında zapt eden, hayatın ve hayal dünyasının dışına atan televizyon almıştır. Öyle ki televizyon evimizin başköşesine oturmuş ve tek söz sahibi olmuştur. Bu durumda sözlü mahsullerimiz özellikle de masallarımız unutulmaya yüz tutmuştur. Dünya üzerinde maslar hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Rus araştırmacı Viladimir Propp 'Masalın Biçimbilimi' adlı çalışmasıyla olağanüstü masalların yapısını belirlemeye çalışır. Peri masallarında bulduğu 31 fonksiyonu 100 kadar masala tatbik eden Propp, yeryüzündeki tüm masalların ortak bir yapısı olduğunu savunmuştur. Bu çalışmamızda Propp metodunu Domaniç masallarına uygulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The rapid progress of techology , which has become an inevitable instrument of our lives , makes it more complicated to conserve national cultural components. . The works of folk litearature are endangered owing to these technological developments. The grandpas narrating stories and enriching the people's imaginary world have been replaced by the television which controls the people and disables them even to imagine. Television has become the dominant figure of our houses and the only arbiter. In these circumstances, our oral works ,especially the tales, have fade into oblivion. Many studies have been conducted on tales around the world. Russian researcher, Viladimir Propp, tries to analyse the astonishing structure of the tales, in his study called ''The morphology of Tale ''. Propp, after having applied 31 functions into 100 different tales, claims that all the tales in the world have a common frame. In this study, we've tried to apply Propp's method into The Tales Of Domaniç.