İlkokul öğretmenlerinin tükenmişliği ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki
The relationship between burnout and organizational citizenship behaviour of primary school teacher
- Tez No: 367961
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYPAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinde tükenmişlik ile örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki incelenmiştir Araştırmada kullanılan ölçme araçları Prof. Dr. Cemil Yücel'in geliştirdiği“Örgütsel Vatandaşlık Davranışı Anketi”ile Maslach (2003)'ın geliştirdiği "Maslach Tükenmişlik Envanteridir. Çalışmanın evreni Ankara ili Keçiören ilçesinde bulunan 63 ilköğretim okulunda çalışan 2526 ilkokul öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemine bu evrenden 23 okulda çalışan 200 ilkokul öğretmeni alınmıştır. Çalışmada Örgütsel Vatandaşlık Davranışı, tükenmişlik, özgüven, hayat mutluluğu, örgütsel adalet ve demografik özellikleri ölçmeyi hedefleyen bir anket uygulanmıştır. Örgütsel Vatandaşlık davranışı ve tükenmişlik arasındaki ilişki; hayat mutluluğu, özgüven ve örgütsel adalet gibi faktörler de hesaba katılarak incelenmiştir. Örgütsel vatandaşlık davranışını açıklayan bazı modeller çizilmiştir. Örgütsel vatandaşlık davranışlarını ve öğretmenlerin tükenmişlik seviyelerini incelemek amacıyla tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda yapılan hipotez testleri için Mann Whitney U testi,KolmogorovSmirnov,Kruskall Wallis testi ve Korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Testlerin yapılırken anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Çalışma sonucunda tükenmişlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasında negatif yönlü 0.01 anlamlılık düzeyinde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the relationship between job burnout among elementary school teachers and organizational citizenship behavior. The scalesused in the research are 'Organizational Citizenship Behaviour Instrument' developed by Professor CemilYücel, and Maslach Burnout Inventory developed by Maslach (2003). Population of this study consists of 2526 elementary school teachers working in 63 elementary schools in Keçiören and in the sample there are 200 elementary school teachers working in 23 elementary schools in Keçiören. The survey instruments are used to measure organizational citizenship behavior, burnout, self-esteem, life satisfaction, organizational justice and demographic features. The relationship between organizational citizenship behavior and job burnout is evaluated by putting life satisfaction, self-esteem, organizational justice and similar factors into consideration. Some statics are used to examine the level of organizational citizenship behavior and job burnout A Mann Whitney U test ,Kolmogorow Smirnov,Kruskall Wallis test and correlation analyzes are used to explain hypotesis made for the survey .0.05 is used for the meaningful level In the tests. It is observed that there is meaningful negative associations at the level of 0.01 between burnout and organizational citizenship at the end of the study models explaining organizational citizenship behavior