An augmentation of the model of homo economicus: The case of charitable giving
̇iktı̇sadı̇ adam modelı̇nı̇n güçlendı̇rı̇lmesı̇: Yardımseverlı̇k örneğı̇
- Tez No: 367983
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, Adam Smith'e ait olan iktisadi adam modelinin değerlendirilmesi yoluyla insani meyillerin manevi yöndeki değişimleri üzerine bir bakış açısı vermeyi hedeflemektedir. Bizi başkalarının refahını düşünmeye sevkeden şey nedir? İnsanlar kendi çıkarlarını düşünen, doyumsuz bireyler midir? Yoksa başkalarını düşünen, toplumun saygın üyeleri midir? Bu tarz çıkarımlar geçmiş ve günümüzün parlak zihinlerini meşgul etmiş ve ekonomi disiplininin aleyhinde olmuştur. Sonuçlar, bireysel refah açısından geleneksel iddialara meydan okumaktadır. Analitik göstergelerin de onayladığı üzere, mutluluk çeşitli faktörlerin etkisiyle kompleks bir şekilde oluşmaktadır ve mutluluğu elde etmeyi sadece bedeni tatmin ile kısıtlamak insanın değerini düşürmek manasına gelmektedir. İsmail Özsoy, toplum adamı modeliyle sosyal-ekonomik düzen içerisinde insan için alternatif bir yorum sunmaktadır. Özsoy'un temel iddiası, her ne kadar iktisadi adam modeli insanın pazar alanındaki yapısını doğru bir şekilde tanımlasa da, bu tanımın sosyal ilişkiler için kusurlu bir tanım olduğu şeklindedir. Özsoy'un kapsamlı bir insan tanımı yapma niyeti taşıyan bütünleşik yaklaşımı, ekonomik teorilerin yanısıra davranışsal ve sosyal bilimler tarafından da sunulan yüksek standartları bir araya getirmektedir. Bu modele göre, gelirinin bir kısmını başkaları için harcayan bedeni olarak tatmin olmuş bir toplum adamı, bencil bir iktisadi adam kadar—hatta daha fazla—rasyoneldir. Çünkü manevi zevk hiç bitmezken bedeni zevkler sınırlıdır. Azalan marjinal bedeni fayda da başkalarına harcama olanağı sağlayarak hiç bitmeyen manevi bir zevk imkanı vermektedir. Özsoy'un teklifi, bilinçli bir şekilde veya bilinçsizce mutluluk arayışında olan bireylerin davranışlarını ve bu aşamaları tespit ederken, aynı zamanda yardımseverlik, özellikle de topluma yardımcı olacak şekilde harcamalar da bulunmak suretiyle“iktisadi adam”modelini asilleştirmektir. İnsan-ekonomi ilişkisine dair olan araştırmamızın sonraki aşamaları ekonomi ve insan ruhu alanlarına dair bir çeşit aydınlanmanın geliştirilmesine yönelik bir girişimde bulunmak için insana özgü bir yaklaşımın sunulduğu ve İslami bakış açısının iktisadi adam modeli ile beraber değerlendirilmesine ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper aims to render a perspective on the spiritual shift of human predilection through the assessment of Adam Smith's venerated model of homo economicus. For all intents and purposes, what is it that makes us care for the welfare of others? Are human beings self-interested, insatiable individuals? Or are they altruistic, noble members of society? Such inferences defied the brilliant minds of the past and present, and have impugned the economic discipline. The results are challenging to conventional assertions with respect to individual well-being. Analytical indications affirm that happiness is intricately composed of various aspects, and by restricting the acquisition of happiness to bodily satisfaction ultimately demeans human propriety. In the model of man of society, Ismail Ozsoy presents an alternative rendition of man in the socio- economic setting such that his main contention holds that although the model of homo economicus accurately defines man in the marketplace, depiction of his nature in social affairs is nonetheless flawed. Ozsoy's integrated approach, which intends to consolidate a comprehensive overture of man, combines the highest standards presented by economic theories as well as from social and behavioral sciences. In his model, a bodily satisfied man of society who spends some of his income on others is as rational as— even more than—a selfish economic man since spiritual pleasure is never ending while bodily ones are veritably limited. Diminishing marginal bodily utility also gives way to spending on others, thus rendering non-ending spiritual pleasure. The proposition is thus to ennoble the model of homo economicus through beneficence, particularly supported by prosocial spending, while identifying the process and behavior of individuals who are in the pursuit of happiness, that is, whether it be undertaken consciously or unwittingly. The latter stages of our human-economic inquiry is dedicated to an Islamic perspective in juxtaposition to homo economicus where an idiosyncratic approach is presented in an attempt to cultivate a sense of enlightenment in correspondence to the field of economics and the human psyche.