Sultan şairlerin divanlarında gönül
Heart in the divans of sultan poets
- Tez No: 367988
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇETİNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde şair padişahların Türkçe gazellerinde gönül mefhumu incelenmiştir. Tezin giriş bölümünde genel anlamda ve klasik edebiyatta gönül mazmunu açıklanmıştır. Birinci bölümde, XV. XVIII. Yüzyıl arası Osmanlı devletinin edebi görüntüsünü resmettik. Divan sahibi olan sultan şairlerin dönemlerine göre sanat ve edebiyata verdikleri önemden bahsettik. Saltanatları süresince edebi eserlerini ve şiir anlayışlarını izah ettik. İkinci bölümde de, sultan şairlerin gazellerinde gönül mazmununu gösterdik. Gönlün diğer lügatlardaki anlamlarına yer verdik. Gönül mefhumunu benzetme ve teşbih yönünden inceledik. Ayrıca gönül - sevgili münasebetini inceledik. Sultan şairlerin gazellerinde geçen gönül kelimesini istatistik verilerle tespit edip, gönül kelimesinin geçtiği gazellerin bir kısmını inceledik. Son olarak gönül redifli gazellere sahip olan şairlerin gazellerine bu bölümde yer verdik. Üçüncü bölümde ise gazellerde geçen bazı kavramların izahını gösterdik. Gönül sözlüğüne yer verdik. Tezin son bölümünü ise çalışmamız esnasında faydalandığımız kaynakları gösteren ayrıntılı bir bibliyografyaya ayırdık.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of heart in the ghazals of poet Sultans of the Ottoman Empire. The theisi stars with introduction that aims to explore the definitions of heart concept in general and at Turkish Classical Literature. The first part examines the literary works and poetry concepts of Sultans of the Ottoman Empire in the XV- XVIII centuries. The second part covers the definitions of heart concept of poet Sultans. It provides examples of statements abaut heart and makes an analysis the relationship between heart and love. Finally, this part includes the ghazals written abaut heart by Sultans. The third part applies some definitions of concepts that are mentioned in the ghazals. It also includes definitions of heart concept. The final section of thesis consists of biblipgraphy that we used while preparing the thesis.