EFL teachers' and students' attitudes towards use of phrasal verbs
İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerinin İngilizcedeki parçalı fillere karşı tutumları
  1. Tez No: 367989
  2. Yazar: HASAN SALTIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin ve Türk İngilizce öğretmenlerinin İngilizcedeki parçalı fiillere olan yaklaşımları ve öğrencilerin bu yapıları kullanımı araştırılmıştır. Öğrencilerin ve öğretmenlerin literatürde problemli olarak belirtilen, parçalı fiillerin farklı yönleriyle alakalı algılarını araştırmak için, araştırmacı Cronbach Alpha değeri 0,859 olan bir anket geliştirmiştir. Öğrencilerin parçalı fiil kullanımlarını ölçmek ve bu yapıları kullanmaktan kaçınıp kaçınmadıklarını ölçmek için, onlara, şıklarında bir parçalı fiilin ve tek kelimelik karşılığının doğru seçenek olabileceği çoktan seçmeli bir test verilmiş ve önceden yazmış oldukları yazılar, parçalı fiillerin kullanım sıklığı bakımından incelenmiştir. Anket sonuçları, öğretmenlerin ve öğrencilerin parçalı fillerin deyimsel anlamlarını ve üretken yapılarını en problemli yönler olarak gördüğünü göstermiştir. Bazı geçmiş çalışmalarda ana dil ve ikinci dil arasındaki farklar öğrencilerin parçalı fiilleri kullanmaktan kaçınmalarının temel sebebi olarak gösterilmiştir. Bu çalışmada ise, Türkçede böyle bir yapının olmaması ayırt edici bir problem olarak gözükmemektedir. Öğrencilerin İngilizce seviyeleri ve anketteki bazı sorular arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişkilere göre, öğrencilerin İngilizce seviyeleri arttıkça parçalı fillere karşı olan olumsuz tutumları azalmaktadır. Çoktan seçmeli testin sonuçları da Türk öğrencilerin parçalı fiilleri kullanmaktan kaçınmadıklarını göstermiştir, çünkü öğrenciler parçalı fiilleri tek kelimelik fiillerden daha sık seçmişlerdir. Öğrencilerin yazılarının incelenmesi sonucu, düşük İngilizceye sahip öğrencilerin parçalı fiilleri oldukça nadir kullandıkları, İngilizce seviyesi yüksek olan öğrencilerin ise bu yapıları oldukça sık kullandıkları gözlenmiştir. Bu yüzden Türk öğrenciler parçalı fiilleri anlamsal ve yapısal olarak zor bulsalar da, onları kullanmaktan kaçınmıyorlar sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study Turkish EFL students' and teachers' perceptions related to different aspects of phrasal verbs and students' use of these structures are examined. A survey of phrasal verbs was developed by the researcher with a Cronbach's Alpha value of 0,859 in order to investigate EFL students' and teachers' perceptions related to different aspects of phrasal verbs. In order to examine students' possible avoidance behavior towards phrasal verbs and their use of these forms, they were given a multiple choice test, in which a phrasal verb or one-word equivalent can be correct among four options, and their uncontrolled writing tasks were analyzed in terms of phrasal verbs correctly used. The results of the questionnaire showed that students find the idiomatic and productive nature of phrasal verbs the most problematic aspects in terms of acquisition. The lack of phrasal verbs in the Turkish language, which was attributed to L1-L2 differences and considered as an underlying reason for avoidance of phrasal verbs in some past studies, was not found to be a distinctive reason for students' problems with phrasal verbs. Statistically significant correlations were found between students' English level and some items in the questionnaire. These negative correlations showed that as learners' English level increases, their negative perceptions related to problematic aspects of phrasal verbs fade away. The results of the multiple choice test showed that Turkish learners of English didn't avoid using phrasal verbs, because students chose phrasal verbs more often than one-word equivalents. According to the results of the analysis of students' writings, it was observed that while students with a low level of English use phrasal verbs very rarely (which was attributed to their ignorance of phrasal verbs), advanced and high-intermediate students used these structures quite often when compared with corpus findings of native students' use of phrasal verbs. Therefore, it was concluded that although Turkish learners of English find phrasal verbs complex semantically and syntactically, they don't avoid using these forms.