Türkiye'de üniversiteler bağlamında idari personel rejimi: Kamu ve özel sektör karşılaştırması
Regime of administrative personnel in the context of universities in Turkey: Comparison of public and private sectors
  1. Tez No: 475988
  2. Yazar: ABDULLAH SERKAN SARIDİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Public Administration, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinin idari personel rejimleri karşılaştırılmaktadır. Devlet üniversitelerinde görev yapan idari personel aynı zamanda kamu personeli statüsünde olması sebebiyle sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesi için kamu görevlilerinin ana omurgasını oluşturan ve geçmişten günümüze istihdamın önemli bir insan kaynağını meydana getiren kamu personeli türleri, temel ilkeleri, atama süreçleri ile çalışmada genişçe yer bulmaktadır. Devlet üniversitelerinde görev yapan idari personel ile ilgili 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nda bir takım maddelere rastlanmakla beraber, idari personelin temel olarak 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olması sebebiyle çalışma kamu personeli konusu üzerine yükselmiştir. Vakıf üniversitelerin sahip olduğu hareket serbestisi devlet üniversitelerinde bulunmamaktadır. Bunun sebebi de memurluk sistemin kapalı bir kariyer sistemine dayanmasıdır. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde işlenen kamu personeli konusu aynı zamanda devlet üniversitelerinde görev yapan idari personelin genel yapısını bize anlatmaktadır. Vakıf üniversitesi idari personelinin İş Kanunu'na tabi olması ve yönetimlerine yön veren yönergelerin farklı içeriklere sahip olması sebebiyle devlet üniversitelerinde görülen uygulamada birliktelik ilkesi vakıf üniversitelerinde görülmemektedir. İki personel rejiminin karşılaştırması sonucunda Türkiye'de devlet ve vakıf üniversitelerinin personel rejimlerinin benzer ve farklı yönleri ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, administrative staff regimes of state universities and foundation universities are campared. Administrative personnel working at state universities are also in the public personnel status, so they have a wide place in the study with public staff types, basic principles, appointment processes which constitute the main spine of public officials fort he purpose of making a healty evaluation and bring about the important of human resources of past day-to-day employment. The number of administrative staff working at the state universities hase been found in the Law No. 2547, administrative staff has mainly been subject to the Law No.657 on government officials. The freedom of movement that foundation universities have is not available in state universities. That is why the civil service system is based on a closed career system. The public personnel issue in the first and second sections of the study also tells us the general structure of administrative staff working at state universities. Since the foundation university administrative personnel are subject to the Labor Code and the directives governing their management have different contents, the principle of coexistence in state universities is not seen in foundation universities. As a result of the comparison of the two personnel regimes, similar and different aspects of personnel regimes of state and foundation universities in Turkey are being tried to be revealed.