The connection between Virginia Woolf and Clarissa Dalloway: A review in the context of gender melancholia
Virginia Woolf ve Clarissa Dalloway'in arasındaki bağlantı: Cinsiyet melankolisi bağlamında bir inceleme
  1. Tez No: 788674
  2. Yazar: LİLA CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Psikoloji, Sosyoloji, Comparative Literature, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Melankoli her zaman tartışmalı bir ruhsal durum olmuş, hakkında farklı açıklamalar ve tanımlamalar yapılmıştır. Ancak özellikle Freud'un melankolide bireylerde neyin kaybolduğuna ve bu kaybın neye yol açtığına yaptığı vurgu ve Butler'ın toplumsal cinsiyet melankoli teorisini bunun üzerine nasıl inşa ettiği, melankolinin kökenlerini ve nedenlerini anlamak adına yeni bir perspektif ve boyut kazandırır. Bu tezin birincil odak noktası, Sigmund Freud ve Judith Butler'ın melankoli teorilerini temel alarak Virginia Woolf'un toplumsal cinsiyet melankolisini nasıl deneyimlemiş olabileceğini açıklamaktır. Bu çalışma, Virginia Woolf'un günlükleri, denemeleri ve yarı otobiyografik romanı Bayan Dalloway'deki Clarissa Dalloway'in kendini ifade etme şeklini keşfederek, toplumsal cinsiyet melankolisi ile Woolf'un yansıttıklarının nasıl paralellik gösterdiğini eleştirel bir şekilde analiz edecektir. Diğer bir deyişle, Freud'un melankoli teorisi ile Butler'ın toplumsal cinsiyet melankolisi teorisinin, Woolf'un kendi içsel benliğini ve kendi deneyimlerini yansıttığı karakter olarak Clarissa Dalloway'in yanı sıra günlükleri ve denemeleri aracılığıyla aktardıklarıyla ne kadar örtüştüğünü tespit edecek ve detaylı bir şekilde analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
Melancholy has always been a controversial mental situation, and different explanations and definitions have been put forward about it. However, Freud's emphasis on what is lost and what that loss causes in individuals in melancholia and how Butler built upon it with her gender melancholy theory opens up a new dimension for understanding the roots and the causes of melancholia. This thesis's primary focus is to explain how Virginia Woolf could have experienced gender melancholy by taking Sigmund Freud's and Judith Butler's melancholia theories. By exploring Virginia Woolf's diaries, essays, and Clarissa Dalloway's expressions in her semi-autobiographical novel Mrs. Dalloway, this study will critically analyse how gender melancholy and Woolf's reflections are parallel. In other words, it will identify and detailly analyse how Freud's melancholia theory and Butler's gender melancholia theory match what Woolf conveyed through her diaries and essays alongside Clarissa Dalloway as the character in which Woolf mirrored her inner self and own experiences.