The issue of PKK from the perspectives of Kurdish identity and political representation
Kürt kimliği ve siyasi temsiliyet açısından PKK meselesi
- Tez No: 368053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMMAS SALUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özellikle 2.dünya savaşından sonra dünya dengelerindeki değişim ve uluslar arası ilişkilerde farklılaşmalar sıcak savaşların yerini soğuk savaşlara bırakmasına neden oldu. Soğuk savaşın gereği olarak ortaya çıkan psikolojik savaş ve bu savaşın vazgeçilmez unsuru, düşük yoğunluktaki çatışmalar, Amerika' ya yapılan saldırı ile“Küresel Terör”şeklini aldı. Bu gün Terörizm tüm devletler, etnik yapılar ve toplumun tamamını tehdit eden çok önemli bir sorundur. Türkiye' de Terörün sebebi içinde bulunduğu koşullardan kaynaklanmaktadır ve dışarıdan desteklenmektedir. Bu çalışma Kürdistan işçi partisi (PKK) Terör örgütünün düşüncelerini, örgütsel yapısını ve siyasal şiddet stratejisini inceleyecektir. Kürt milliyetçiliğinin üzerine oturduğu, sosyal, ekonomik ve siyasi faktörler bağlamında son dönemde bu fikir sahipleri PKK Terör örgütünün ve uluslararası güçlerle ilişkilerini de göz önüne alarak Tarihsel süreci anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Especially after WWII the change in the world balance and variations in international relations started the Cold War. Psychological warfare emerged as a requirement of the Cold War, and low-intensity conflicts as an indispensable element, the attack on the United states took the form of ''Global Terrorism''. Today terrorism is a very important issue threatening all states, ethnic structures and societies. In Turkey terrorism stems from the conditions inside and is supported from the outside. This study examines the thoughts, structure and political violence strategy of Kurdistan Workers' Party (PKK) terrorist organization. The historical process of Kurdish nationalism, in the context of social, economic and political factors the PKK terrorist organization and their relations with international forces have been discussed.