A comparative study on viewpoint of Turkish and Nigerian students' perception on 'geography' concept: A case study from Istanbul and Kano
Türk ve Nijeryalı öğrencilerin coğrafya kavramı hakkındaki görüşleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: İstanbul ve Kano şehirleri örneği
  1. Tez No: 368052
  2. Yazar: MUHAMMAD SALİSU KHALIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Yıllar boyunca okullarda coğrafya öğretimi coğrfayanın nasıl algılanması ge-rekliliği üzerinde temellendirilmiştir. Günümüzde coğrafya bazı ülkelerde lise öğren-cileri açısından populeritesini kaybetmekte ve öğrenciler tarafından sıkça eleştirilen bir konuma gelmiştir. Bu çalışma Türk ve Nijeryalı ortaöğretim öğrencilerin coğrafya kavramını nasıl algıladıkları üzerinde durmaktadır. Bununla birlikte bu çalışma bir karşılaştırmalı eğitim çalışması olup fenomenografik araştırma metodu kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye ve Nijerya'da öğrenim gören her bir ülkede yaklaşık 800 anktet uygulanmış ve bu ankette öğrencilere cevaplanmak üzere iki soru verilmiştir. Bu sorulardan ilkinde öğrencilere coğrafya dendiğinde akıllarına gelen bir yada iki kavramı ifade etmeleri istenmiş ve bunun sonucunda Türkiye ve Nijeryalı öğrenciler sırasıyla 667 ve 733 metafor üretmişlerdir. Bu metaforlar genel olarak yeryüzü, iklim, insan, yer kabuğu, hayat, yer, güneş sistemi ve çevre kavramları etra-fında örgülenmiştir. Bu sonuçlara göre Türk ve Nijeryalı öğrencilerin büyük bir bö-lümünün“Earthist”yani (coğrafyayı daha çok yeryüzü kavramıyla açıklayan) bir yaklaşıma sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte ikinci soruyla öğrencilerden coğrafyayı tanımlamaları isten-miştir. Buna göre Türk ve Nijeryalı öğrenciler tarafından sırasıyla 730 ve 704 geçerli coğrafya tanımı alınmıştır. Bu tanımlar iki ülke için de 6 farklı tanımlama kategorisi altında sınıflandırılmıştır. Bunlar: Coğrafya yeryüzü ve onun fiziki özelliklerini ince-leyen bir bilimdalıdır; Coğrafya insan-çevre ilişkisini inceleyen bir bilimdalıdır; Coğ-rafya dünya ve diğer gezegenleri inceley bir bilim dalıdır; Coğrafya dünya üzerinde farklı alanları inceleyen bir bilim dalıdır; Coğrafya yeryüzünde yaşayan canlıları inceleyen bir bilim dalıdır ve Coğrafya çeşitli olay ve olguların yeryüzündeki dağılış-larını inceleyen bir bilim dalıdır şeklinde gerçekleşmiştir. Bununla birlikte Türk ve Nijeryalı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen tanımlama kategorisini“Coğrafya yeryüzü ve onun fiziki özelliklerini inceleyen bir bilimdir”ve“Coğrafya insan-çevre ilişkisini inceleyen bir bilim dalıdır”kategorileri meydana getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the years, the teaching of geography in schools has been guided by the conception of what it is perceived to be. Nowadays, in most countries of the world, geography is losing its popularity among students in High schools. It has become the subject most criticized by students. This study examines and compares high school students' perception of geography in Turkey and Nigeria. However, Phenomenographic and comparative study approaches were used in the study. The sample consisted of 800 students each from Nigeria and Turkey, and they were asked to respond to two questions: In the first question, students were asked to write their opinion about geography (in one or two words) in which 667 and 733 related metaphors were produced from Nigeria and Turkey respectively. These metaphors were grouped into eight related metaphors: earth, climate, people, earth's surface, life, places, solar system, and environment. The result shows that, the highest number of students in both Nigeria and Turkey have 'earthist' perception. While, in the second question, students were asked to define geography. 704 and 730 related definitions were brought forth by Nigerian and Turkish students respectively. The various definitions of geography produced by the sampled students were categorized into six specific classes which are: Geography studies earth and its physical features; Geography studies man-environment relationships; Geography studies earth and other planets; Geography studies different areas on the earth surface; Geography studies earth's surface and its inhabitants; Geography studies spatial distribution of phenomena on the earth surface. However, the highest definitions produced by both Nigerian and Turkish students were“Geography studies earth and its physical features”and“Geography studies man-environment relationship”