Fahreddin Râzi'nin Et-Tefsiru'l Kebir adlı eserinde haşrin aklî imkanı ve gerekliliği
The necessity and mental probability of resurrection in Fahreddi̇n Er-Razi̇'s Et-Tefsi̇ru'l Kebi̇r
- Tez No: 368059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİT MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnsan varlık sahnesine adım atıp kendini fark ettiği andan itibaren yok olup gitme, bir daha dirilmeme duygusu ruhunu ve aklını meşgul etmiş; bu yok olup gitme duygusuna bir türlü çare bulamamıştır. İşte bu noktada, ilahi mesaj insanın elinden tutup onu sonsuz hayat ve mutluluğa yönlendirecek çareler sunmuştur. Büyük Müfessir Râzi ansiklopedik bir nitelik de taşıyan tefsirinde aklî delilleri de kullanarak haşrin mümkün, Allah'ın bazı isimlerinin de haşrin gerekli olduğuna işaret ettiğini izaha çalışmıştır. Bu küçük çalışma bu alanda yapılacak çalışmalara da bir katkı sağlar ümidindeyim. Anahtar Kelimeler Râzi, İnsan, Varlık, Akıl, Ruh, Haşir, İmkân, Gereklilik, Et-Tefsir'ül Kebir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE NECESSITY AND MENTAL PROBABILITY OF Since human appeared on this World fort he first time and realized himself, feelings of disappearing and resurging have always occupied his mind and soul and no cure fort his feeling of disappearing has been found. At this point ,divine message has helped humanity and presented humanity new remedies that will guide them towards endless life and happiness. Great glossator Râzi, in his interpretation (Tefsir-i Kebir) which has also encyclopaedical valua, tries to explain that afterlife is possible and that some names of Allah point at need of afterlife by using rational proofs. In this study, my goal is to contribute to future studies which will be conducted in this field. Key Words Râzi, Human, Work, Mind, Spirit, Afterlife, Possibility, Requirement, Tefsir-i Kebir.