Osmanlı Devleti'nde fıkhın tedvini çalışmaları ve 1333/1915 tarihli Kitabû'n-Nafakât adlı kanun kitabının incelenmesi
The codification of the fiqh study in the Ottoman Empire and i̇nvestigation of the law book 'Kitabû'n-Nafakât' which is printed in 1333/1915
- Tez No: 368058
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ DÖNDÜREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Nafaka müessesesinin, Osmanlı Devleti'nde nasıl işlediğini gösteren tam bir kanun kitabı niteliğinde olan“Kitabu'n-Nafakat”adlı eserin, günümüz Medeni Hukukunda, nafaka kanun maddeleriyle mukayeseli olarak incelenmesini amaçladığımız bu çalışmamızda, bir giriş ve arkasından“Nafakayla İlgili Genel Maddeler”,“Osmanlı Hukukunun Kaynakları ve İşleyişi”,“Telif-i Mesâil Kurumunun Ortaya Çıkışı ve Ortaya çıkmasının Sebepleri”ve“Kitabu'n-Nafakat'ta Nafaka ile Günümüz Medeni Hukukunda, Nafaka'nın Karşılaştırılması”şeklinde dört bölüm bulunmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmamızın amacı, metodu ve faydalandığımız kaynaklar üzerinde durduk. Birinci bölümünde, tüm hukuk sistemlerinde önemli bir yeri olan ve İslâm hukukunda da derinden incelen ve çözümler bulunan nafaka konusunu İslâm hukukunda ana hatlarıyla incelemeye çalıştık. İkinci bölümde Osmanlı döneminde nafaka konusunu incelemeye tabi tuttuğumuz için Osmanlı hukuk sisteminin nasıl işlediğini ve aslında Temelde İslam hukuku kaynaklı bir hukuk sisteminin geçerli olduğunu göstermeye çalıştık. Üçüncü bölümde de çalışmamızın inceleme konusu olan“Kitabû'n-Nafakat”adlı eserin ortaya çıkışında rol alan kurum ve bu kurumun çalışmaları araştırılmış ve bu eserin ortaya çıkış aşamaları ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Son bölümümüz olan dördüncü bölümde, Günümüzde Nafaka konusunun geçtiği kanun maddelerinin“Kitabu'n-Nafakat”adlı eserdeki kanun maddeleriyle mukayesesi yapılarak incelenmiştir. Sonuç olarak bu iki dönem kanun maddeleri arasındaki benzerliklere ve farklılıklara ayrı ayrı değindik.
Özet (Çeviri)
Kitabû'n-Nafakât is a law book that tells us how the maintenance allowence insttituion worked in the Ottoman Empire. This study shows and compares today's Civil Law's maintance allowence with Kitabû'n-Nafakât. It contains an introduction and after four sections which names are“The Sources and The Workings Of The Ottoman Law”,“The Appearange and the Appearange Reasons Of The Telif-i Mesâil İnstution”and“The Comparasion Of The Kitabû'n-Nafakât and Today's Civil Law's Maintance Allowence.”In the introduction, we studied about the aim of this subject, the method of the study and the sources which we used. In the first section we tried to investigate the matter of maintance allowence which has an important place in the İslamic Law as in all the law systems. In the second section we tried to show how the Ottoman Law system worked and it's source was The İslamic Law. Because we investigated the maintance allowence in the Ottoman period. In third section because the main subject which we researched is Kitabû'n-Nafakât we looked at the institution and its workings which produced this book. We mentioned the levels of occurance and the specialities of this book. In fourth section we investigated and compared the law articles in The Kitabû'n-Nafakât and todays maintance allowence is law articles. In the conclusion we mentioned the differences and similarities of the law articles this law periods.