Adiyat sûresi: Gramatik, edebi, analitik yorumu
Sura al-adiyat: Grammatical, literary, analytical comment
  1. Tez No: 368071
  2. Yazar: ABDULLAH KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. FARUK VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez konulu tefsir bağlamında Adiyat Sûresini inceleyen bir araştırmadır. Tezin giriş bölümünde Tefsir ve Te'vil kelimelerinin anlamları, tefsire duyulan ihtiyaç vb. konular ele alınmıştır. Yine bu bölümde Adiyat suresinin tanımı yapılmış, iniş sebebi, fazileti, kendinden önceki ve sonraki surelerle münasebeti ve hakkında yapılmış müstakil çalışmalara değinilmiştir. Birinci bölümde sure dil açısından incelenmiş surede geçen bazı kelimelerin anlamları gramatik ve edebi açıdan incelenmiş ve detaylı bir bilgi verilmiştir. Sure ayrıca i'rab yönünden ve Arapçadaki edebi sanatlar yönünden incelenmiş ve bu edebi sanatlara kısaca değinilmiştir. Analitik yorum dediğimiz diğer bölümde ise surenin tefsiri yapılmıştır. Birçok tefsir kaynağına müracaat ederek müfessirlerin bu konudaki görüşleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sureye değişik bakış açıları getirilmiştir. Ayrıca Adiyat suresinin günümüze bakan yönleri üzerinde durulmuş, bu hususta ne gibi hazırlıklar yapılması gerektiğine dair bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Holy Qur'an is a book which sheds light on every age. It illuminates the future as It illuminated the past. The Holy Qur'an is a revelation that is the most spoken and the most interpreted on throughout the history of science. Thousands of Islamic scholars had tried to comprehend this Book throughout the history. These researches have been increasingly continuing every day. Researches of Islam have been trying new methods day by day in order to understand the Qur'an better. One of them is the method of topical exegesis. This method tries to manifest God's will on a topic after a scientific examination, by selecting all the verses related on a subject in the Qur'an, and putting them in a chronological order of revelation as possible. There are several types of the topical exegesis. One of them is the topical exegesis which is exclusive to an entire chapter. In this method, the chapter is researched to the finest details; by this means, its purpose, specific targets, aims, and the relationship of the topics with each other, etc. are investigated. In this context, we will try to interpret the Chapter Al-Âdiyat (The Chargers) by examining in details, and we will focus on its aspects related to the present-day.