The impact of the european sovereign debt crisis on the Turkish business people's perceptions about the EU-Turkey's Customs Union
Avrupa kamu borç krizinin Türk iş adamlarının Gümrük Birliği algıları üzerindeki etkisi
- Tez No: 368072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'nin yüksek ve hızlı büyümesi Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasında imzalanan Gümrük Birliği (GB)'nin sonucu olsun olmasın, GB Türkiye'de en çok tartışılan konulardan biridir. Bu tartışmalı konu, son yıllarda pek çok Türk işadamının söylemleri arasında da artan bir şekilde kendine yer bulmuştur. İşadamlarının bu söylemlerini analiz ederken, onların gerekçelerini ampirik verilerle karşılaştırdık ve Türk işadamlarının GB'ye karşı tutumlarının Avrupa Kamu Borç Krizi'nin ardından olumsuz bir şekilde değiştiği sonucuna vardık. İşadamlarının ana tartışma konuları; GB'nin adil olmayan şart ve koşulları, GB'nin Türkiye ticaret akışı üzerindeki etkisi ve Türk sanayisinin rekabetçiliği şeklinde özetlenebilir. Türkiye son dönemde dünyanın farklı bölgelerine ticari bir açılım yapmıştır. Aynı zamanda son dönemlerde bazı üye ülkelerde ekonomik bozulmaların meydana geldiği ve AB'nin bir çözülme sürecine girdiği yönünde tartışmalar yapılmaktadır. Bu son gelişmelerin ardından, Türk işadamlarının GB hakkındaki olumsuz söylemleri de artmıştır ve bu söylemler GB'nin yeniden ele alınması konusunda bazı mesajlar içermektedir.
Özet (Çeviri)
Whether Turkey's high and fast economic growth is a result of the Customs Union between Turkey and the EU or not has been among one of the most discussed topics in Turkey. This controversial issue in recent years is escalated among the discourses by most TBP. While analyzing these discourses, we crosscheck their justifications with empirical data and found that TBP have changed their attitudes about the EU-Turkey's CU more negatively after the ESDC. Their main arguments lie among the CU's asymmetric terms and conditions, its impact on Turkish trade flow, and the competitiveness of Turkish industry. Under the circumstance that Turkey is opening her market to more destinations in the world, whereas in Europe there is discussion about the dissolution of the euro-zone and economic turmoil in other member states of the EU, the discourses by TBP also accumulated and left a message for a reconsideration of the CU between Turkey and the EU.