Tracing the doubles and avatars: A psychological reading in Abdulrahamn Munif and Hermann Hesse
Çiftler ve avataralar olgusu: Abdulrahman Munif ve Hermann Hesse'nin roman karaktarları arasındaki psikolojik yansımlararın izini sürme
  1. Tez No: 368075
  2. Yazar: OMAR GHALİB AL-JUMAALİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AGNES E. BRANDABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma Hermann Hesse?in ve Abdulrahman Münif?in eserlerindeki avatar motifleri ile psikolojik çiftlemelerini incelemektedir. Yazarların diğer eserlerine atıflar da yapılarak bu çalışmada üç roman üzerinde durulmuştur: Hermann Hesse? in Narcissus ve Goldmund adlı eseri ile Abdulrahman Munif?in Tuzdan Şehirler ve Ağaçlar ve Marzuk Suikasti adlı eserleri. Hesse?nin eserleri düzleminde bu çalışmada Munif gibi zengin bir yazarın `politik? olarak çarpıtılan psikolojik eğilimlerinin gösterilmesi amaçlandı. Yazarın hayatından alınmış otobiyografik unsurlar avatarı tanımlamada ve karakterlere yansıtılan psikolojik çiftleme ile bağ kurulması açısından önemli bir rol oynadıkları için çalışmada uygulanan yaklaşımlar psikanaliz ve otobiyografik eleştiri olmuştur. Tez iki kısımda incelenebilir: birinci ve ikinci bölümler Hesse ve Munif?in çiftleme vizyonunu incelemekte; üçüncü ve dördüncü bölümler Hesse?in Narcissus ve Goldmund eseri ile Munif?in Tuzdan Şehirler ve Ağaçlar ve Marzuk Suikasti eserleri ışığında avatar motifine ışık tutmaktadır. Her iki yönünü de birbirinden bağımsız olarak inceledikten sonra avatarlama ve çiftlemenin arasındaki bağıntı gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın kapsamı değişken bir düzeyde birbirinden farklı iki edebi gelenekten gelen iki yazarı içine almaktadır ve bu yolla dünya edebiyatında psikolojik çiftleme ve avatar uygulamasının evrenselliğine vurgu yapılmak amaçlanmıştır. Takip edilen psikanalitik yaklaşım doğrultusunda bu çalışmanın bir dizi amacı da metinlerde gizli psikolojik imaları vurgulamak, her iki yazarın ve karakterlerin avatarlarının ana hatlarını belirlemek ve son olarak da karakterlerin psikolojik yönlü tasvirlerine ışık tutmak olarak da ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study explores the motif of avatars and psychological doubling in the works of Hermann Hesse and Abdulrahman Munif. Alongside references to other writings of the authors, the study mainly traces those concepts in the course of three novels: Hermann Hesse?s Narcissus and Goldmund, Abdulrahman Munif?s Cities of Salt, and Trees and the Assassination of Marzouq. With Hesse?s works serving as a foundation, this study shows the strong psychological tendencies of a rich writer like Munif, whose works are often viewed exclusively as `political.? The approaches I employ are psychoanalysis and autobiographical criticism since elements from the author?s lives play an essential role in defining the avatar and establishing a connection with the psychological doubling projected in the characters. The thesis is divided into two parts: Chapters 1 and 2 analyze Hesse?s and Munif?s vision of doubles; Chapters 3 and 4 illuminate the avatar motif by viewing Hesse?s Narcissus and Goldmund on one hand, and Munif?s Cities of Salt and Trees and the Assassination of Marzouq on the other. After examining each aspect independently, I observe a correlation between avatars and doubling. The scope of this study comprises two authors from quite different literary traditions in order to show ultimately the universality of avatar implementation and psychological doubling in world literature. Through a psychoanalytical approach, I first highlight the psychological implications within the texts, then outline the avatars of both authors and characters, and finally I demonstrate the psychologically-oriented portrayal of characters as doubles.