The idea of orientalism in The Quiet American by Graham Greene
Graham Greene'in eseri Sessiz Amerikalı'da oryantalizm
  1. Tez No: 368074
  2. Yazar: MERYEM KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMED BAKARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Modern Batı yaklaşımına göre dünya ikiye ayrılmaktadır. Sadece coğrafi olarak değil kültürel ekonomik politik ve hatta dilbilimsel olarak ikiye ayrılmış durumdadır. Bu farklı iki alan doğu ve batı olarak adlandırılmaktadır. Edward Said bu durumla ilintili olarak Oryantalizm kavramını ortaya koymaktadır. Said aslında Batı ve Doğu farkını, her şeyden önce Batıdaki ve Doğudaki insanların farklı dünya görüşleri olduğunu kavramsallaştırır. İkinci olarak da güçlü olan Batının, Doğu üzerinde hakimiyet kurma çabasını yansıtmaktadır. Bütün bu anlayışlar Batı ve Doğu arasında eşit olamayan bir ilişki ile sonuçlanmaktadır. Ben bu tezde ne Batıyı ne de Doğuyu savunacağım. Asıl amacım 20. yüzyılın İngiltereli yazarlarından Graham Greene'nin eseri ?Sessiz Amerikalı? da doğu ve batı temasını işlemektir. Özet olarak Graham Greene bu eserinde aşk, ilişki, savaş, sömürgecilik temalarını işleyerek doğu batı ilişkilerini ve iki tarafın birbirine yaklaşımlarını ortaya koymaktadır. Bütün bu anlatılanlardan şu çıkarılabilir ki Batı tarafından oluşturulmuş bir Doğu imajı vardır ve Edward Said bunu oryantalizm olarak adlandırmaktadır. Graham Greene'nin eseri ?Sessiz Amerikalı? Doğu Batı ilişkilerinin, günümüz politik olaylarının ve oryantalizm temasının birleştirildiği unutulmaz bir eserdir.
Özet (Çeviri)
The world is composed of two different sides according to the modern, Western approach. It is divided into two not only geographically but also culturally, politically, economically, and even linguistically. These are differentiated as East and West. Edward Said has put forward the notion of Orientalism. He conceptualized that the Orient and Occident differ from each other substantially, first of all, because the people in the West and East have strikingly different worldviews in ontological and epistemological aspects. Secondly, it refers to the way the powerful West established dominance over the weak East and this Western oppression of the East. This understanding results in an unequal relationship between East and West. I am not going to side with either Orientalism or Occidentalism in this thesis, but I am going to focus on the themes of East and West in the novel, The Quiet American by Graham Greene, a 20th century British author. To sum up, Graham Greene?s The Quiet American demonstrates the relationship between different cultures, and how the East approaches the West and the West approaches the East on a plot framed upon a love relationship, war, colonialism, and conspiracy. It can be concluded that Westerners have a certain image of East in their minds and behave to them according to this, which is called Orientalist approach by Edward Said. I will try to articulate all these ideas.