Investigation of students' knowledge and perceptions about environmental problems and management in Nigeria (A case study of Kano state)
Öğrencilerin Nijerya'daki çevre problemleri ve yönetimi ile ilgili bilgi ve algılarının incelenmesi (Kano eyaleti örneği)
- Tez No: 368076
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FİKRET TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada; Nijeryalı öğrencilerin, Nijerya'daki çevre problemleri ve yönetimi ile ilgili bilgi ve algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri, çalışma alanı olan Kano'da yer alan ve üniversite, kolej ve liseleri kapsayan seçilmiş çeşitli okullarda uygulanan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Ankete bu okullardan toplam 470 öğrenci katılmıştır. Elde edilen verilerin demografik özelliklerinin tespiti ve çeşitli farklılık analizlerinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, genel olarak öğrencilerin çevre ile ilgili bilgi düzeylerinin“duydum ama açıklayamam”düzeyinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca, çevre yönetimi ile ilgili algıları“katılıyorum”düzeyindedir.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to investigate the Nigerian students' knowledge and perceptions about environmental problems and management in Nigeria. Data were gathered through a survey conducted at selected schools included Universities, College of educations and secondary located at Kano state as study area, with the participation of 470 students of both schools mentioned. The relationship between demographic characteristics and answers the students gave to the different perceptions about environment were analyzed with SPSS software. The study revealed that the average level of student`s knowledge about environmental issues was“heard but could not explain”, and the average perception on environment was“Agree”.