Evaluation of potable water demand and supply in Kano state, Nigeria
Kano'da (Nijerya) içme suyu arz ve talebinin değerlendirilmesi
- Tez No: 368078
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. FİKRET TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Su kaynaklarının arz ve talebinin değerlendirilmesi bir toplumun refahı için çok önemli konulardandır. Bu çalışmanın amacı Kano'da (Nijerya) içme suyu kaynaklarının ve içme suyu talebini etkileyen şartların değerlendirilmesidir. Bu amaçla, çalışma yöntemi olarak Kano'daki içme suyu arz ve talebinden sorumlu çeşitli kurum ve kuruluşlardan veriler toplanmıştır. Toplanan veriler istatistikî olarak analiz edilmiş ve elde edilen bulgular çalışmada sunulmuştur. Ayrıca, çalışma alanına ait iklim, yağış, toprak tipi, bitki örtüsü, barajlar, nüfus, tarım ve endüstri gibi çeşitli coğrafi faktörler incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Kano'daki su arzının çeşitli problemler nedeniyle talebi karşılamadığı görülmüştür. Bu problemlerden bazıları yeterli su istasyonu olmaması, güç eksikliği, taşımadaki aksaklıklar ve bütçe yetersizliğidir. Sonuç olarak, çalışmada tespit edilen aksaklıkların çözümü için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The investigation of water availability and supply is very important for the well being of any community. The aim of this research work is to evaluate and assess the main sources of water and the various factors that affect potable water demand and supply in Kano State. The methodology adopted here is secondary method where by data collected from several institutions that are related to water supply in Kano state. The collected data were analyzed by statistical techniques and presented in the study. Also, some geographic characteristics such as climate, precipitation, soil type, vegetation cover, dams, population, agriculture and industry were investigated. The research concluded that the water supply in Kano state do not meet the demand due to some problems such as insufficient number of water treatment plant, power failure and shortage of fund and so on. Finally the research suggests solution to the identified shortcoming in water supply in the state.