Magical realism as a sociopolitical weapon: Gabriel Garcia Marquez and Ben Okri
Sosyopolitik bir silah olarak büyülü gerçekçilik: Gabriel Garcia Marquez ve Ben Okri
  1. Tez No: 368079
  2. Yazar: HATİCE ELİF DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMED BAKARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
1960'lı yıllardan bu yana, büyülü gerçekçilik, amacı sömürgecilik dönemi eserlerinde empoze edilmiş olan edebi ve ideolojik kavramları yıkmak ve yeniden yapılandırmak olan sömürgecilik sonrası edebiyatın önemli anlatım şekillerinden biri olmuştur. Büyülü gerçekçilik, özellikle, halen pek çoğunun sömürgecilik döneminin yıkıcı etkilerini taşıdığı 'Üçüncü Dünya ülkeleri' diye adlandırılan ülkelerin edebiyatında, sömürgecilik ve yeni sömürgeciliğe karşı savaşta önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Melez ve çokkültürlü tabiatları gereği her tür tek yönlü politik, sosyal ve kültürel yapıya direniş gösterdiklerinden, büyülü gerçekçi metinler, sosyal, politik ve kültürel güçler karşısında daima yıkıcı ve yenilikçi olmuşlardır. Bu tezin amacı, iki önemli büyülü gerçekçi eseri kıyaslamaya tabii tutarak, sosyopolitik bir silah olarak büyülü gerçekçiliğin yıkıcı gücünü araştırmaya çalışmaktır. Büyülü gerçekçilik anlatım şekli açısından kıyaslanacak edebi metinler, Kolombiyalı yazar Gabriel García Márquez'ın Yüzyıllık Yalnızlık (1967) isimli eseri ile Nijeryalı yazar Ben Okri'nin Aç Yol (1991) isimli eseridir.Tezin birinci bölümü, bir anlatım şekli olan büyülü gerçekçilik hakkında tarihsel ve teorik bilgileri kapsamaktadır. İkinci bölüm, ilk bölümde verilen bilgiler ışığında, Gabriel García Márquez'ın Yüzyıllık Yalnızlık isimli eserini ele almaktadır. Bu bölüm, söz konusu eserde büyülü gerçekçiliğin sosyopolitik bir silah olarak ne şekilde kullanıldığını saptamaya çalışmaktadır. Üçüncü bölüm, Ben Okri'nin Aç Yol isimli eserini García Márquez'ın Yüzyıllık Yalnızlık isimli eseriyle kıyaslama yaparak inceler. Söz konusu iki eserin büyülü gerçekçiliği sosyopolitik bir silah olarak kullanmalarındaki benzerlikler ve farklılıklar, çalışmanın sonuç bölümünde özetlenmektedir.
Özet (Çeviri)
From the 1960s onwards, magical realism has been one of the significant narrative modes in postcolonial literature, the aim of which is to disrupt the literary and ideological concepts imposed in the colonial texts in order to reconstruct them. Magical realism is considered a powerful device to fight against colonialism and neocolonialism especially in the developing countries, most of which still suffer from the destructive effects of colonialism in the postcolonial world. As their hybrid and multicultural nature emboldens resistance to all types of unilateral political, social, and cultural structures, magical realist texts are usually subversive and reformist against socially, culturally, and politically prevailing forces.The aim of this dissertation is to scrutinize the subversive power of magical realism as a sociopolitical weapon by comparing two salient examples of magical realist fiction. The literary texts to be compared in terms of magical realism are One Hundred Years of Solitude (1967) by the Colombian author Gabriel García Márquez (1927- ) and The Famished Road (1991) by the Nigerian author Ben Okri (1959- ).Chapter 1 of the dissertation contains detailed historical and theoretical knowledge on magical realism as a mode of fiction. Chapter 2 attempts to handle García Márquez's One Hundred Years of Solitude under the light of historical and theoretical knowledge presented in the first chapter. It investigates how magical realism of the novel serves as a sociopolitical weapon. Chapter 3 tries to analyze Ben Okri's The Famished Road by comparing it with García Márquez's One Hundred Years of Solitude. Finally, the conclusion part of the study attempts to summarize the similarities and differences between One Hundred Years of Solitude and The Famished Road with regards to the characteristics of magical realism as a weapon for social, cultural and political subversion.