Women leadership in Nigeria: Gender in politics & business
Nijerya'da kadın liderliği: Siyaset ve iş'te cinsiyet
- Tez No: 368085
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. KEMAL ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gender has become one of the“fault-lines' running through the political background of Nigeria. Since independence in 1960, Nigerian and all the women in the world have been fighting for a stable and discrimination free role in their societies. The participation of women in the political arena is becoming low and upsetting. Therefore, something needs to be done. Also, the female gender all over the world (Nigeria inclusive) is seldom downgraded to jobs generally assumed to be only for women who are labeled as ”women's jobs". For example, teaching, secretary posts, nursing and so on. And jobs like company CEOs, engineers, senior officers are for men because they are more considered to be masculine while the former as feminine. It was immediately after the UNs declaration of women's rights that gender discourse achieved an increased recognition and thereby started to gain attention in Nigeria. It is always known that women have always endured the maltreatment they get as the weaker sex. They are being taken advantage of and stopped from participating in all aspects concerning mankind. This has stopped women from contributing their intellectual quota in order to develop Nigeria all together regardless of gender. Statistics have shown that women in positions tend to be firmer and therefore execute their jobs more effectively.
Özet (Çeviri)
Cinsiyet Nijerya siyasi arka plan üzerinden çalışan bir“fay hatları”haline gelmiştir. 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasından bu yana , Nijerya ve dünyadaki tüm kadınların toplumlarda istikrarlı ve ayrımcılık karşı için mücadele edilmiştir . Kadınların siyasi alanında katılımı düşük ve üzücü hale gelmektedir. Bu nedenle, bir şeyler yapılması gerekiyor. Ayrıca, tüm dünyadaki kadınlar (Nijerya kadınları dahil) işlerinde düşük derecelendirilmektedir. Genel olarak sadece“kadın işleri”olduğu ibareli varsayılmaktadır. Örneğin, öğretim, sekreter, hemşire vb. Daha kadınsı olarak, şirket CEO'ları, mühendis ve üst düzey görevleri ise eril olarak kabul edilmektedir. Hemen BM'nin kadın hakları beyanından sonra Nijerya'da cinsiyet söylemi dikkat kazanmaya başladı. Her zaman kadınlar zayıf cinsiyet olarak kötü muamele görünmektedirler. Kadınların katılmaları tüm ilgili alanlarında engel edilmektedirler. Bu nedenle Nijerya'da kadın katkısı fikri kotası geliştirmesi cinsiyetten ayırımcılığında dolayı engellemektedir. İstatistik verilere göre kadınlar pozisyonlarında daha sağlam olma eğilimindedirler ve bu nedenle daha etkili bir şekilde işlerini yürütmektedirler.