Kosova KOBİ'lerinin devlet teşvikleri ve finansal sorunlarına yönelik bir araştırma
Research on the government grants and financial problems of SMEs of Kosovo
- Tez No: 368096
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE TUNÇSİPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Son yıllarda KOBİ'lerin gelişmiş ülkelerde ve bilgi ekonomisinin gelişmesiyle dünya piyasasında önemli rol kazanması nedeniyle, dünya genelinde KOBİ'lere yönelik teşvikler ve yeni stratejiler uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Kosova'da değişik sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ'lerin genel ve özellikle finansman sorunlari ve KOBİ'lere yönelik devlet teşvikleri incelenmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Öncelikle genel olarak KOBİ'lerin tarihsel gelişimi, özellikleri ve tanımları teorik olarak, daha sonra KOBİ sektorunun Kosova ekonomisindeki yeri, dış ticareti, dünya ve AB ülkelerindeki durumu ve bu yıl ile geçen yıllardaki kıyaslaması ile gelecekteki beklentileri ele alınmiştir. Son olarak KOBİ sektörünün sorunlarını belirlemek amacıyla bir anket calışması yapılmıştır. Anket çalışmasının sonucunda Kosova KOBİ'lerinin genelinde finansal sorunların yaşandığı ve bu finansal sorunların çözümünde yeterli çözüm yollarının bulunmadığı görülmüştür. Ayrıca kalifiye eleman konularında, altyapı, kredi alma, ihrac etme, rekabet edememe, hammadde girişlerinin yüksekliği, siyasi istikrarsızlık gibi sorunların KOBİ'lerin genel sorunlari olduğu görülmuştür. Çalışmanın son bölümünde anket çalışmasının sonuçlarına da dayanarak KOBİ'lerin genel ve finansal sorunlarının çözümüne yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent years in developed countries and (with help of knowledge economy) in world market Small and Medium Enterprises have become significant, for this reason across the world many incentives and new strategies for SME-Businesses have begun to be implented. In this study we have searched general problems, especially those of financial problems, state incentives and solutions for SMB's that have activity in different sectors of Kosovo market. This study includes some of the following topics; history of SMB's, theoretical framework of SMB's, the role of SMB's in Kosovo's economy, export, the role of SMB's in the world and EU countries and also the comprahasion of SMB in recent years with their expectations in the future. The next part contains a survey, in order to indentify the major problems of SMB sector in Kosovo. The survey helped us to understand that approximately all SMB's of Kosovo have financial problems and that SMB's have no any ways to solve this problems. Also the rezults showed that SMB's in Kosovo generally have the same problems like: the lack of qualified staff, infrastructure, obtaining credit, export, inability of competitivnes, height cost of raw material inputs, political instability etc. Finally the last part of this study, includes some solution suggestions for SMB's general and financial problems depending on the rezults of the survey.