Sermaye bütçelemesinde geleneksel yöntemlere alternatif olarak reel opsiyonlar yöntemi
Real options as an alternative to traditional capital budgeting methods
  1. Tez No: 368095
  2. Yazar: ZEYNEP TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN AYDIN OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmanın amacı, reel opsiyonlar yönteminin geleneksel yöntemlere alternatif bir yöntem olup olmadığını göstermektir. Bu bağlamda, sermaye bütçelemesi kararlarının işletmeler için önemi ele alınırken, literatürde var olan sermaye bütçelemesi yöntemleri açıklanmaya çalışılmıştır. İşletmelerin sermaye bütçelemesi kararlarında çeşitli geleneksel yöntemler kullanmalarına karşın bu yöntemlerin bazı alanlarda yetersiz kalmaktadır. Geleneksel yöntemler kimi zaman; riski, paranın zaman değerini, yönetsel esneklikleri, değişen piyasa koşullarını göz ardı ederek mevcut durumdan farklı sonuçlar verebilmektedir. Literatürde 1960, 70'ler de ortaya çıktığı bilinen reel opsiyonlar yönteminin bu aksaklıkları giderdiği görülmektedir. Bu yöntem yönetsel esneklikleri de göz önüne alması sebebiyle yeni bir stratejik karar verme aracı olarak görülmeye başlanmıştır. Sermaye bütçelemesi kararları; işletmenin sürekliliğini, rekabet gücünü, finansal yapısını etkileyen en önemli yönetsel kararların başında gelmektedir. Bu sebeple işletmelerin bu kararları en doğru şekilde alması gerekmektedir. Proje değerlendirme alanında yeni bir yaklaşım sayılan reel opsiyonlar yaklaşımı, finansal opsiyonlar teorisinin finansal olmayan alana yani reel alana uygulanmış halidir. Reel opsiyonlar yöntemi, geleneksel sermaye bütçelemesi yöntemlerine göre daha dinamik bir yöntemdir. Bugün için karlı görülmeyen bir yatırım teklifinin gelecekte karlı bir yatırıma dönüşme olasılığını ele alır. Farklı durumlarda oluşabilecek farklı seçenekleri ele alarak yatırımların daha işlevsel şekilde değerlenmesini sağlar. Araştırma sonucunda reel opsiyonlar yönteminin geleneksel yöntemlerden daha sağlıklı sonuçla vermesine karşın geleneksel yöntemlere alternatif olarak gösterilemeyeceği ve ancak geleneksel yöntemleri tamamlayıcı nitelik taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to show that, real options method is an alternative method to the conventional method. In this context, when tackling the importance of capital budgeting decisions for businesses, we have tried to explain the existing capital budgeting methods in the literature. Although businesses are applying a variety of conventional methods in these decisions, we see that these methods are inadequate in some areas. Traditional methods sometimes ignore risk the time value of money, managerial flexibility, the changing market conditions that may give incorrect results. Real options method that are also known to occur in 1960, 1970 in the literature, is observed this glitch by eliminating. This method has been started to seen as a new strategic decision-making tool because of considering the managerial flexibility. Capital budgeting decisions comes to beginning of the most important managerial decisions that affecting business continuity, competitiveness and financial structure. Thus, businesses are required to have these decisions the most accurate. Real options approach is considered a new approach in project evaluation field, financial options theory is applied to the field of non-financial namely real state. Real options method is a dynamic method than the traditional capital budgeting method. It tackle today' s unprofitable the investment offer likely to turn into a profitable investment for in future. It provides more functional valuation of investments different choices in that could occur in different situations by handling. In research results, real options method, although giving reliable results than traditional methods, can not be represented as an alternative to traditional methods and only if a complementary method is regarded as traditional methods.