An Empirical study on Tobin's q-ratio
  1. Tez No: 36810
  2. Yazar: HALİL KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT AKGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ABSTRACT In this thesis, the q-ratios of 66 firms in the İstanbul Stock Exchange are calculated using the methods described by Lindenberg & Ross ( 1981 ). These q-ratios, which represent the ratios of market values to replacement values, are then statistically related to financial values such as debt / equity ratio, profit / paid capital ratios and investments in fixed assets. Sectoral groupings and rankings provide further empirical content. The study covers the 3-year period from 1990 to 1992. IV
Özet (Çeviri)
ÖZET Bu çalışmada, firmaların piyasa değerlerinin yerine koyma maliyetlerine oranları ( q - oranı ) Lindenberg & Ross1 un ( 1981 ) metodları kullanılarak hesaplanmış ve bu değerler ile firmanın borç/ özkaynak, kar/ödenmiş sermaye oranları ve yatırım tutarları karşılaştın İm ıştır. Finansal bilgiler ve yıl sonu hisse senedi fiyatları veri olarak kullanılmıştır. Firma ve sektör bazında q-oranı çalışmaları yapılmış ve tüm firmalarının verilerinin birleştirilmesi sonucu ilgili oran ve değerler hesap edilmiştir, İnceleme 1990 ve 1992 yılları arasındaki üç yıllık süreyi kapsamakta olup İstanbul Menkul Kıymetler Borsası' ndaki 66 firmayı içermektedir.