Terörün ekonomiye ve ekonomik büyümeye etkisi
The impact of terror on economy and economic growth
  1. Tez No: 368132
  2. Yazar: LÜTFÜ GÜR
  3. Danışmanlar: DR. CÜNEYT SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küresel bir tehdit haline gelen terörün meydana getirdiği zararlardan birisi de ekonomik zararlardır. Devletlerin etkin bir terörle mücadele politikası uygulayabilmeleri için terörün olası zararlarını öngörebilmeleri ve bunlara karşı proaktif önlemeler alabilmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada terörün Türkiye için hangi ekonomik sektörleri daha çok etkilediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu sayede terörün ekonomik zararlarına karşı alınabilecek önlemlere ışık tutulmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the loses of global threat of teror is economic loses . States in order to implement an effective counter-terrorism policy and be able to predict possible damages of terror against them should be able to take proactive prevention. In this context, the study of terror is more likely for Turkey which economic sectors have tried to determine. In this way, economic damages against terrorism is intended to shed light on measures to be taken.