PKK terör örgütünün Kürtçe politikası
Kurdish policy of PKK terrorist organization
  1. Tez No: 368134
  2. Yazar: SUAT YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kuruluş amacını Türkiye, İran, Irak ve Suriye toprakları üzerinde“Bağımsız Birleşik Kürdistan'ı Kurmak”olarak ilan eden PKK terör örgütü sadece silahlı eylemleri ile bu amacını gerçekleştirebileceğine inanmış ve bu bağlamda Kürtçe, silahlı eleman ihtiyacının temin edilebilmesi ve bölge halkının desteğinin sağlanabilmesi için bir suistimal aracı olarak kullanılmıştır. PKK terör örgütü özellikle 1994 yılında terör olaylarının had safhaya ulaşmasına karşın istenilen sonuçları elde edememesi ve büyük zayiat vermesi üzerine sadece silahlı mücadele ile başarılı olamayacağını anlamış ve bazı Avrupa ülkelerinin desteğini de alarak faaliyetlerini siyasi alana kaydırma gayreti içerisine girmiştir. Bu bağlamda, PKK terör örgütü hem eylemlerini gerçekleştirecek eleman ihtiyacını karşılayabilmek hem de Kürt diasporasının güdümünde siyasi kazanımlar sağlayabilmek için özellikle 1995 yılından itibaren Kürtçeyi etkin bir propaganda aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Bu değişimin ilk göstergesi 1978 tarihli birinci“Parti Programı-Kürdistan Devriminin Görevleri”bölümünde Kürtçeye ilişkin herhangi bir temel görev tanımlaması yapılmamışken 08-28 Ocak 1995 tarihleri arasında gerçekleştirilen 5'inci Kongre'de kabul edilen“Parti Programı-Kürdistan Devriminin Görevleri”bölümünde Kürtçenin ilk defa temel görev olarak ele alınması olmuş ve böylece Kürtçe üzerinden ağırlıklı bir politika izleneceğinin işareti verilmiştir. Diğer bir göstergesi ise 15 Mayıs 1995 tarihinde ilk Kürtçe televizyon kanalı olan İngiltere yayın merkezli MED TV'nin yayın hayatına başlaması olmuştur. MED TV,“dünyadaki tek Kürtçe yayın yapan televizyon”sıfatı ile birçok uluslararası kuruluş ve toplantılara katılmış ve Türkiye'nin Kürtçe politikasını eleştirmek suretiyle kamuoyu nezdinde taraftar bulmaya çalışmıştır. PKK terör örgütünün Kürtçe politikası ile hedeflediği eleman ihtiyacının karşılanabilme gerekçesi PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın 05-15 Mart 1994 tarihleri arasında gerçekleştirilen 3'üncü Konferans'ta hedeflerine ulaşabilmek için 50.000 kişilik silahlı bir güce ihtiyaçları olduğu tespitine dayanmaktadır. Kürtçe politikası ile PKK terör örgütünün hedeflediği siyasi kazanımları ise 2 madde hâlinde belirtmek mümkündür. Bunlar: • Kürt ulus inşasının gerçekleştirilmesi, • Kürtçe üzerinden dilsel bağlamda Kürt azınlığı bilincinin meydana getirilmesi ve tanınması. Türkiye, PKK terör örgütünün Kürtçe üzerinden yürütmeye çalıştığı politikasına karşın 2002 yılından itibaren Kürtçe açılımlarına başlamıştır. Demokratik devletlerde vatandaşların bireysel özgürlük alanlarını genişleten bu politikalar aynı zamanda PKK terör örgütünün Kürtçeyi bir araç olarak kullanmasını sağlayan gerekçeleri de büyük ölçüde elinden almıştır. Ancak Kürtçenin eğitim dili olmasına yönelik istekler uzun vadede toplumun ortak iletişim kanallarını ortadan kaldırabilecek ve toplumsal bütünlüğü tehlikeye atacak sonuçlara yol açabilecek olması nedeniyle makul talepler olarak değerlendirilmemiştir.
Özet (Çeviri)
PKK terrorist organization, which announced its foundation purpose as“establishing the Independent United Kurdistan”on the lands of Turkey, Iran, Iraq and Syria, believed that it can accomplish this purpose only through armed action and used Kurdish as a mean of providing their armed personnel needs and obtaining the support of the regional population. In 1994 at the peak of terror incidents, PKK terrorist organization being unable to reach its intended results and suffering heavy casualties, understood that it can not be succesful by only armed action and moved its activities towards the political field with the support of some Europian countries. In this sense; PKK terrorist organization started using Kurdish, especially after 1995, as a propaganda tool for providing its manpower needs for terrorist activities and obtaining political gains with the help of Kurd diaspora. The first signal of this change was that although there is not any mission definition regarding Kurdish in the first“Party Program-Missions of Kurdistan Revolution”of 1978, Kurdish was addressed as a primary mission for the first time in the“Party Program-Missions of Kurdistan Revolution”which was approved in the fifth congress carried out between 08-28 January 1995. This change showed that policies regarding Kurdish will be emphasized. The other sign is the launch of the first Kurdish television channel, England based MED TV, on 15 May 1995. MED TV, having the title of“the only Kurdish broadcasting television on the world”, attended many international meetings and organizations to criticize Turkey's Kurdish policies to gain public support. The justification of fulfilling the manpower needs of PKK terrorist organization with Kurdish policy is provided by the PKK terrorist organization leader Abdullah Ocalan's statement in the third conference between 05-15 March 1994 that they need 50.000 armed personnel to reach their goals. The political gains aimed with the Kurdish policy are: • Achievement of the Kurd nation establishment, • Establisment and recognization of the Kurd minority consciousness on language via Kurdish. Turkey started Kurdish reforms after 2002 against the PKK terrorist organization's Kurdish policies. The policies extending the area of individual freedom in democratic states also have largely taken away the grounds providing the PKK terrorist organization to use Kurdish as a means. However, the demand for making Kurdish as the language of instruction have not been considered as a reasonable request due to the fact that in the long run it could lead to results that would eliminate common communication channels and jeopardize social integrity.