Bazı öncülleri ve sonuçları bağlamında kurumsal girişimcilik: Görgül bir araştırma
In the context of some antecedents and consequences of corporate entrepreneurship: An empirical research
  1. Tez No: 368135
  2. Yazar: METİN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, başarılı örgütlerin önemli bir öğesi sayılan kurumsal girişimcilik davranışlarının bazı öncülleri ile sonuçlarını bir yapısal eşitlik modeli içinde tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Bu maksatla İstanbul Sanayi Odasına üye firmalarda çeşitli kademelerde çalışan 411 yöneticiden anket tekniği ile toplanan verilerle bir araştırma yapılmıştır. Bulgulara ulaşmak için yapısal eşitlik modeli analizi ile birlikte, bağımsız örneklem t testi veya tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, kurumsal girişimciliğin öncülleri olan çevre, örgüt büyüklüğü ve örgüt yapısının örgütün kurumsal girişimcilik davranışları üzerinde etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca, kurumsal girişimcilik davranışlarının algısal örgüt performansı değişkenini yordadığı ortaya konulmuştur. Bunların yanı sıra değişkenler arası ikili ilişkiler incelendiğinde, yapısal eşitlik modeli çerçevesinde ortaya konan ilişkiler genel olarak desteklenmiştir. Tüm bulgular değerlendirildiğinde, örgütlerin kurumsal girişimcilik davranışlarını merkeze alan çevre, örgüt yapısı ve örgüt büyüklüğünü öncül olarak kabul eden ve örgüt performansını sonuç değişkeni olarak irdeleyen bir modelin oluşturulabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore some antecedents and the consequences of corporate entrepreneurship which is an important factor of successful organizations in a structurial equation model. For this purpose, a field study was executed on 411 managers who work in different firms which are members of İstanbul Chamber of Industry Organization. Besides structurial equation model analysis, independent samples t-test or one-way ANOVA, correlation and regression analysis were conducted. Results showed that the antecedents of corporate entrepreneurship those environment, organizational size and structure had significant effects on corporate entrepreneurship behaviors. In addition to this, it was found that corporate entrepreneurship behaviors had significant effects on perceptual organizational performance. Thus, with the help of correlations between the variables, the equation model was generally supported. With the examination of all results, it was found that it is possible to form a model in which the corporate entrepreneurship behaviors are in the center; environment, organizational size and structure are the antecedents and organizational performance is the consequence of Corporate Entrepreneurship.