İş stresinin tükenmişlik üzerine etkisi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde çalışan hava trafik kontrolörleri üzerine bir araştırma
A research about the effect of job stress to ai̇r traffi̇c controllers' level of burnouts who work i̇n General Di̇rectorate of State Ai̇rports Authori̇ty
  1. Tez No: 368171
  2. Yazar: MURAT SONER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN ÖGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Stres, farkına varılmasa da gündelik hayatımızın içinde olan ve modern çağın bir rahatsızlığıdır. Stres kavramı, dışarıdaki insandan üniversitedeki bilim adamına kadar tüm insanların sık sık kullandığı ve çoğu kişinin de yaşadığı psikolojik bir durumdur. Tükenmişlik“ruhsal ve fiziksel bakımdan enerjinin tükenişi”olarak ifade edilebilir. Yaşam şartlarının zorlaşması ve stres, enerjinin azalmasına neden olabildiği gibi kişiyi güçsüz, savunmasız ve çaresiz bırakabilmektedir. Bu çalışmada Devlet Hava Meydanları İşletmesi İstanbul Atatürk Havalimanında görev yapan Hava Trafik Kontrolör personelinin iş stresinin personelin tükenmişlik düzeyleri üzerine araştırma yapılmış ve sonuçlar SPSS programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stress is a disorder of modern era that is involved in our daily life even if we don't realize. The term stress defines a psychological condition that all people from the man in the street to the scientist in the university frequently use and many of them face with. Burnout can be expressed as“burnout of energy in terms of mental and physical maintenance”. Difficult living conditions and stress may reduce the energy of a person and may leave him/her weak, defenseless and desperate. In this study, there is a research about the effect of work stres to Air Traffic Controllers' level of Burnouts who work in General Directorate of State Airports Authority and the results were evaluated with SPSS programme.