Teknostresin kamu çalışanlarının tükenmişliğine etkisi ve alt/orta düzey yöneticilerin teknolojiyi kullanma becerisinin teknostresi azaltmadaki rolü: Nüfus müdürlüğü personeli üzerine bir araştırma
The impact of technostress on public employees' burnout and the moderating role of supervisors' techno-competencies. A case of civil registry office
  1. Tez No: 937351
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA MUMLU KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojinin hızlı evrimi, toplumu, işlerin doğasını ve çalışma ortamını derinden dönüştürmektedir. Gelişmiş teknoloji son zamanlarda Türkiye'deki özel ve devlet kurumları da dahil olmak üzere birçok sektöre ve kuruma entegre edilmiştir. Bu teknolojiler, operasyonel verimlilik ve zaman tasarrufu da dahil olmak üzere çeşitli faydalar sunmaktadır. Öte yandan, bu teknolojiler çalışanların isle ile ilgili çeşitli sonuçları ile ilişkilendirilebilir. Bu çalışma, teknolojinin olumsuz sonuçlarını ve bunların ne kadarının hafifletilebileceğini araştırmaktadır. Daha spesifik olarak, tekno stresin çalışan tükenmişliğine olan etkisi incelenmiştir. Ayrıca, yöneticilerin becerileri bu teknolojik stresi ve tükenmişlik arasındaki ilişkiyi şekillendirebilir. Bu bağlamda, bu araştırmada yöneticilerin ve süpervizörlerin teknolojiye ilişkin yeterliliklerinin çalışanların teknoloji kaynaklı stresi ile tükenmişlik üzerindeki moderatör rolü incelenmiştir. Veriler, SPSS ve çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir; bunlar arasında betimleyici istatistikler, faktör analizi, normallik testleri, korelasyon analizi ve basit ve çoklu regresyon analizleri bulunmaktadır. Araştırma sonucunda, personelin algıladığı teknoloji stresinin tükenmişlik ile pozitif ve anlamlı bir şekilde ilişkili olduğu bulunmuştur. Beklentilerin aksine, yöneticilerin teknolojik yeterlilikleri, teknoloji stresi ile çalışan tükenmişliği arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynamamıştır. Teknoloji stresi ve tükenmişliğe katkıda bulunan faktörleri anlayarak, denetçiler daha sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı yaratmada, üretkenliği artırmada ve çalışan ve vatandaş memnuniyetini iyileştirmede önemli bir rol oynayabilirler. Ayrıca, bu çalışma, teknolojinin dikkatli bir şekilde entegrasyonunun önemini ele alarak, çalışanların iş yerlerinde teknolojik dönüşümü benimsemelerini kolaylaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid evolution of technology is profoundly transforming society, the nature of jobs, and the work environment. Advanced technology has recently been integrated into many sectors and institutions, including private and government institutions in Turkey. These technologies offer various benefits, including operational efficiency and time savings. On the other hand, they might be related to multiple employee work related outcomes.This study explores technology's adverse consequences and how much could be alleviated. More specifically, the impact of techno-stress on employee burnout was examined. Also, a manager's skills could shape this association between technostress and burnout. In this regard, this research examines the moderating role of managers' - supervisors' technology-related competencies on employees' technostress-triggered burnout. The data were analyzed using SPSS and various statistical methods, including descriptive statistics, factor analysis, normality tests, correlation analysis, and simple and multiple regression analyses. As a result of the study, it was found that the perceived techno-stress of the personnel was positively and significantly associated with burnout. Contrary to expectations, supervisors' technological competence did not have a moderator role in the relationship between techno-stress and employee burnout. By understanding the factors contributing to techno-stress and burnout, supervisors can play a significant part in creating a healthier and more productive work environment, increasing productivity, and improving employee and citizen satisfaction. Also, this study addresses the importance of careful integration of technology, which makes it easier for employyes to embrace technological transformation in their workplaces.