Öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılığını geliştirmede tablet bilgisayar destekli sağaltım programının etkililiği
Effectiveness of the tablet computer assisted intervention program on the improvement of reading fluency of students with learning disabilities
- Tez No: 368247
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALEV GİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
İyi birer okuyucu olmak tüm öğrencilerden eğitim yaşantıları boyunca beklenilen bir özelliktir. Bu çalışmanın amacı, özel öğrenme güçlüğü tanısı olan 2. ve 3. sınıf öğrencilerinin okuma akıcılıklarının geliştirilmesinde beceri ve performans temelli teknikleri bir arada kullanarak tablet bilgisayar destekli yapılan çalışmanın etkililiğini, öğrencilerin ve velilerinin bu uygulama ile ilgili düşüncelerini belirlemektir. Araştırmanın deseni tek denekli deneysel desenlerden deneklerarası çoklu başlama düzeyi modelidir, sonuçlar grafiksel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Öğrencilerin ve velilerin çalışma ile ilgili düşünceleri ise betimsel analiz yöntemi ile çözümlenmiştir. Bulgular, tablet bilgisayar destekli sağaltım programının, öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuma akıcılıklarını geliştirdiğini ve sağaltımın etkisinin 7 ve 14 gün sonra devam ettiğini göstermiştir. Yapılan görüşmelerde öğrencilerin tablet bilgisayar destekli okuma akıcılığı çalışmasına yönelik görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu, bu çalışmanın eğlenceli olduğunu ifade ettikleri ve çalışmaya istekli oldukları belirlenmiştir. Velilerin ise tabletle çalışmanın eğlence aracı olarak algılanması kaygısı taşıdıkları, ancak çalışamının etkili olduğunu düşündükleri ve çocuklarının eğitimleri için tablet bilgisayardan yararlanmak istedikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Becoming a good reader is a characteristic expected from all students along their education. The aim of this study is to determine the effectiveness of the tablet computer assisted intervention program on the improvement of reading fluency of students with learning disabilities and the views of the students and their parents towards this study. Single subject research design multiple baseline research model was conducted and the results analyzed with graphical analysis method. Views of students and parents toward to study were evaluated with descriptive analysis. Findings showed that tablet computer assisted intervention program had developed reading fluency performance of students with learning disabilities and the intervention is effective 7 and 14 days after the intervention. It has been determined from the interviews done with students and parents, students are eager to study with that intervention program and they find it joyful. Parents' views towards to study is positive but also they have the concern about students would look to tablet computers as a gaming device only, on the other hand they want to use tablet computers for their children's education and think that the study was effective for the students' reading performance.