Ortaokul müdürlerinin liderlik stilleri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişki
The relationship between the leadership styles of the secondary school principals and students' success
- Tez No: 368248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET ORTAOKUL MÜDÜRLERİNİN LİDERLİK STİLLERİ İLE ÖĞRENCİ BAŞARISI ARASINDAKİ İLİŞKİ Araştırmanın amacı, ortaokullarda görev yapan öğretmenlerin dönüşümcü, sürdürümcü, öğretimsel liderlik stillerine ilişkin algılarını belirlemek, bu liderlik stilleri ile öğrenci başarısı arasındaki ilişkiyi tespit ederek bu doğrultuda uygulayıcılara ve araştırmacılara öneriler geliştirmektir. Araştırma, 2012-2013 öğretim yılında Denizli'nin merkezinde yer alan 22 ortaokulda görev yapmakta olan 251 öğretmene uygulanmıştır. Araştırma verilerinin toplanması için 'Kişisel Bilgi Formu' ve“Okul Müdürlerinin Liderlik Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizlerinde aritmetik ortalama( ), standart sapma, t- testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, LSD Testi, Kruskal Wallis Testi, ortaokul müdürlerinin liderlik stilleri ile öğrenci başarısı arasında ilişki bulunup bulunmadığının belirlenmesinde ise Pearson Korelasyon Katsayısı teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir: Öğretmen algılarına göre ortaokul müdürlerinin dönüşümcü, sürdürümcü ve öğretimsel liderlik stilini gösterme düzeyleri“arasıra”aralığında algılanmıştır. Öğretmenlerinortaokul müdürlerinin dönüşümcü liderlik stiline ilişkin algıları onların yaşlarına ve öğrenim düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterirken cinsiyetlerine, okulların bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyi ve okulların büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin ortaokul müdürlerinin sürdürümcü liderlik stiline ilişkin algıları onların cinsiyetlerine, yaşlarına, öğrenim düzeylerine, okulların bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyi ve okulların büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Öğretmenlerin ortaokul müdürlerinin öğretimsel liderlik stiline ilişkin algıları ise onların yaşlarına ve öğrenim düzeylerine göre anlamlı farklılık gösterirken okulların bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik düzeyi ve okulların büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ayrıca cinsiyet değişkenine göre öğretimsel liderliğin mesleki gelişmeyi sağlama alt boyutunda anlamlı farklılık bulunurken ölçek genelinde anlamlı farklılık bulunmamaktadır. Öğretmenlerin algılarına göre ortaokul müdürlerinin dönüşümcü ve öğretimsel liderlik stilleri ile öğrenci başarısı arasında düşük, pozitif, anlamlı bir ilişki bulunurken; ortaokul müdürlerinin sürdürümcü liderlik stili ile öğrenci başarısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE RELATİONSHİP BETWEEN THE LEADERSHİP STYLES OF THE SECONDARY SCHOOL PRİNCİPALS AND STUDENTS' SUCCESS The main purpose of this study is to determine perceptions related to transformational, transactional and instructional leadership style of teachers who are assigned in secondary schools. Additionally, to determine the relationship between leadership styles and success of students, and developing new proposals to implementers and researchers parallel to mentioned determination. Research is applied to 251 teachers who are assigned at 22 different secondary schools that are located in central Denizli at 2012/2013 academic year. In order to gather the data,“Personal Data Form”and“Leadership Styles of School Managers Scale”are used. During the analyse of data, arithmetic average ( ), standard deviation, t- test, one way variance analyse, LSD test, Kruskal Wallis test methods are chosen. On the other hand, to understand whether there is a relationship between the leadership styles of secondary school managers and success of students or not, technique of Pearson correlation coefficient is used. Findings of research can be listed as follows: Tendency level of secondary school managers to exhibit transformational, transactional and educational leadership style are perceived to be 'occasionally' according teachers. Perception of teachers about transformational leadership style of secondary school managers did vary with the age and educational level of teachers, on the contrary it did not vary with respect to gender, socio-economic level of surrounding region of school and majority of school. Perception of teachers about transactional leadership style of secondary school managers did not vary with the age, educational level of teachers, socio-economic level of surrounding region of school and majority of school. Perception of teachers about instructional leadership style of secondary school managers did vary with the age and educational level of teachers, on the contrary it did not vary with respect to socio-economic level of surrounding region of school and majority of school. On the other hand according to gender variable while there is a significant variation in the meaning of instructional leadership that promotes professional development, in scale-wide, a significant variation is not observed. On the other hand, it is found out that there was a low, positive and significant relationship between the teachers' perceptions of transformational and instructional leadership style of school principalsand students' success. However, there was not a significant relationship observed between teachers perceptions of transactional leadership style of school principals and students' success.