Teknoloji destekli çoklu temsil temelli öğretimin öğrencilerin lineer cebir öğrenimine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi
A study on the effects of technology-assisted multiple representations-based instruction on students' linear algebra learning and attitudes towards mathematics
- Tez No: 368255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK KEŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma nicel ve nitel olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Nicel bölümde, teknoloji destekli çoklu temsil temelli öğretimin öğrencilerin lineer cebir öğrenimine ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisini araştırmak üzere deneysel araştırma modellerinden ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Deneysel model Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan 73 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda teknoloji destekli çoklu temsil temelli öğretim toplam 35 öğrenciyle, kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemi ile lineer cebir öğretimi toplam 38 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Lineer cebir testi geliştirme çalışmaları ise, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü İlköğretim Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan, lineer cebir dersini önceden almış toplam 170 öğrenciyle pilot çalışma gerçekleştirilmiştir. Nitel bölümde ise öğrencilerin teknoloji destekli çoklu temsil temelli öğretime yönelik görüşlerini analiz etmek üzere hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmada lineer cebir testi, matematik tutum ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Deneysel çalışmadan elde edilen verilerin analizinde; Shapiro-Wilks normallik testi, İlişkili Örneklemler t-Testi, İlişkisiz Örneklemler t-Testi, Mann-Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Deneysel çalışma sonucunda, teknoloji destekli çoklu temsil temelli lineer cebir öğretimini alan deney grubu öğrencilerinin lineer cebir testi ortalamalarının, geleneksel yöntemlerle lineer cebir öğretimini alan kontrol grubu öğrencilerinin lineer cebir testi ortalamalarına göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunun matematik tutum ölçeği puanları arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Görüşme formu uygulaması sonucunda ise; deney grubu öğrencilerinin, teknoloji destekli çoklu temsil temelli öğretime dayalı lineer cebir öğretimi, bu öğretim yönteminin diğer matematik alan derslerinde ve diğer matematik öğretim kademelerinde kullanımına ilişkin görüşlerinin olumlu yönde olduğu görülmektedir. Ancak teknoloji destekli çoklu temsil temelli öğretime dayalı lineer cebir öğretiminin uzaktan eğitimle gerçekleştirilen bölümünde, öğrencilerin anlamadıkları yerleri anında soramamaları, internete erişimde yaşanan sorunlar ve internetteki dikkat dağıtıcı faktörler formda belirtilen olumsuz görüşler arasındadır.
Özet (Çeviri)
This research consist of two main parts; the first is a quantitative part and the second is qualitative part. Pretest-posttest control group experimental design was used to research the effects of technology-assisted multiple representations-based instruction on students' linear algebra learning and attitudes towards mathematics in the quantitative part. The study was conducted with 73 pre-service elementary mathematics teachers receiving education at Department of Elementary Mathematics Education, Buca Faculty of Education, Dokuz Eylül University. The technology-assisted multiple representations-based instruction was carried out with total 35 pre-service primary mathematics teachers in the experiment group and the conventional linear algebra instruction was carried out with 38 pre-service primary mathematics teachers in the control group. Pilot study of linear algebra test was conducted with 170 pre-service elementary mathematics teachers receiving education at Department of Elementary Mathematics Education, Buca Faculty of Education, Dokuz Eylül University. Semi-structured interview form was used to analyze views of pre-service elementary mathematics teachers about technology-assisted multiple representations-based instruction. Linear algebra test, attitudes towards mathematics scale and interview form were used in the research. Shapiro-Wilks homogeneity test, Dependent-Samples t Test, Independent-Samples t Test, Mann-Whitney U Test and Wilcoxon Signed-Rank Test were used in the analyzes of the obtained data from the quantitative part. As a result of the study, it was indicated that average scores of linear algebra test of the experiment group was significantly higher than those of the control group. However, there was no significant difference between the experiment and control group's scores of attitudes towards mathematics scale. As a result of the application of interview form, it was indicated that views of pre-service elementary mathematics teachers in the experiment group about the usage of technology-assisted multiple representations-based instruction in teaching of linear algebra and other mathematics domains at undergraduate and the other levels were positive. However, there were negative views about that students could not ask their questions while they were watching the videos, problems about internet access and distracting factors in the internet in the distance education part of the technology-assisted multiple representations-based linear algebra instruction.