Ortaöğretim lise 1. sınıf coğrafya derslerinde bilgisayar destekli coğrafya öğretiminin öğrencilerin coğrafya dersine karşı tutum, başarı ve hatırda tutma düzeyine etkisi
The impact of the computer-based geography education of the fifth grade on the students' attitude, achievement and retention levels
  1. Tez No: 368265
  2. Yazar: SALMAN ÖZÜPEKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, bilgisayar destekli öğretim yönteminin coğrafya dersine karşı tutum, başarı ve hatırda tutma düzeyi üzerinde yarattığı etkiyi açıklamaktır. Araştırmanın tamamı İzmir ilindeki Karabağlar ve Balçova ilçe sınırları içerisinde bulunan liselerde gerçekleştirilmiştir. BDCÖ-TÖ ve akademik başarı testleri araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. BDCÖ-TÖ güvenirlik analizlerinde Test-yarı ve Cronbach Alpha (α) yöntemlerine göre elde edilen değerler ölçeğin her iki boyutunda da 0,92'den daha yüksektir. İklim tipleri başarı testinde güvenirliğinin anlaşılmasında iç tutarlılığın ortaya konması amacıyla KR–20 katsayısı hesaplanmıştır. Bu hesaplamaya göre elde edilen değer 0,89'dur. Bu değer coğrafya ve insan ABT için 0,93 olarak bulunmuştur. Tüm ölçekler Balçova Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesinde oluşturulan çalışma gruplarına uygulanmıştır. Ölçümler ön, son ve hatırda tutma olmak üzere üç aşamalı yapılarak sonuçlar analize tabi tutulmuştur. Veri çözümlemelerinde, aritmetik ortalama, standart sapma, t istatistiği ve tekrarlı ölçümler için iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca, nitel verilere yönelik olarak içerik analizinden yararlanılmıştır.Çalışmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Birinci bağımsız değişken olan bilgisayar destekli coğrafya eğitimi deney grubu öğrencilerine ve ikinci bağımsız değişkeni geleneksel coğrafya öğretim yöntemi kontrol grubuna uygulanmıştır. Buna göre, her iki gruba toplam on ikişer saatlik öğretim yapılmıştır. Kontrol grubunda çalışmalar sınıf ortamında ders kitabı, küre, atlas, projeksiyon vb. ders materyalleriyle soru-cevap ve düz anlatım yöntemleri ağırlıklı olarak yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The impact on the attitudes towars the geography Lessons and the level of the achievement and retention to computer aid teaching methods in the 9th grade geography lessonsThe aim of this study is to describe the impact of computer-aided teaching methods for success, retention and attitudes in terms of attitudes towards geography lesson. The research was conducted in high schools located in İzmir Karabağlar and Balçova. BDCÖ-TÖ and academic achievement tests were developed by the researcher. BDCÖ-TÖ Test-half of reliability analysis and Cronbach's Alpha (α), obtained according to the methods of the scale values in both dimensions than 0.92 higher. Climate types in understanding the internal consistency reliability of the achievement test in order to determine the KR-20 coefficient was calculated. The value obtained by this calculation was 0.89. This value was found to be 0.93 for geography and human ABT. All scales were applied to the working group created in Balçova Nevvar Salih İşgören Anatolian High School. Measurements pre, post and retention, including three stages and the results were subjected to analysis. Measurements pre, post and retention, including three stages and the results were subjected to analysis. In data analysis, arithmetic mean, standard deviation, t-statistic and the two-factor repeated measures analysis of variance (ANOVA) method was used. In addition, the content analysis were used for qualitative data. During the study period, pre-test post-test control group experimental design was used. The first independent variable computer-aided geographical education to the students of the experimental group and the second independent variable is applied to the control group, the traditional method of teaching geography. Accordingly, a total of ten two-hour teaching to both groups were applied.