21. y.y. batı sinemasında jenerik tipografisi
Generic typography in 21 st century western movie industry
  1. Tez No: 368272
  2. Yazar: NEFİZE YILDIZ TORUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇINLA ŞEKER, YRD. DOÇ. DR. TURAN ENGİNOĞLU, YRD. DOÇ. DR. HASİBE SEVGİ MORALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Film jenerikleri görüntüler, yazılar ve müzikten oluşmaktadır. Jenerikte yer alan yazıların düzenlenmesinde tipografik eleman ve ilkelerden yararlanılmaktadır. Film jenerik tasarımı açılış ve kapanış jeneriklerinde yer alan yazı karakterlerinden, bu karakterlerin yer alacağı arka plana kadar birçok konuyu içermektedir. Filmin konusu ve türü tasarımın ağırlıklı belirleyici faktörleri arasındadır. Film jenerik tasarımının tarihsel gelişiminde dönemin tasarım trendlerinin etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Film generic is composed of images, text and music. It is benefited from typographic elements and principles in the preperation of font located at the generic. Film generic design includes many issues from the fonts of the opening and closing of generics to the background that these characters take part. Subject and the type of the film is one of the determinant factor of the design.