Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı doktora programı temel epidemiyoloji dersinin değerlendirilmesi
Evaluation of basic epidemiology course within the doctoral programme of public health, Ege Üniversitesi Medical Faculty
- Tez No: 162442
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLAY BÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı doktora programında yer alan Temel Epidemiyoloji dersi konusunda programdan mezun olan ve halen öğrenciliği süren öğrenciler ile programın yürütülmesinde görev alan öğretim üyesi görüşleri alınarak programı değerlendirmektir. Araştırmada Eisner'in geliştirdiği eğitsel eleştiri modeline uygun, nitel ağırlıklı karma teknik kullanılarak program değerlendirilmeye çalışılmıştır. Betimleme, yorumlama ve değerlendirme olmak üzere üç temel boyuta yer verilmiştir. Halk Sağlığı Anabilim Dalı doktora eğitim programının ilk kez uygulandığı 1992 yılından bu yana programa katılan öğrenciler ve dersin eğiticisi, araştırma grubunu oluşturmuştur. Programa devam edip tamamlayan ya da tez aşamasında olan 26 öğrenciden 21 'i çalışmaya katılmayı kabul ederek anketi yanıtlamıştır, öğrencilerin 17'si ve programın uygulandığı tüm dönemlerde eğitici olan öğretim üyesi ile görüşme yapılmıştır. Eğitici ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğrencilerin yanıtladığı anketler ile eşzamanlı yuvalanma stratejisi (Creswell, 2002) temelinde toplanan veriler değerlendirmeye alınmıştır. Nitel bulguların içerik analizi ışığında araştırmanın bazı alt problemlerine ilişkin nicel bulgular açıklanmaya çalışılmıştır. Yine bazı nitel verilerin içerik analiziyle alt problemlere ilişkin temalar organize edilerek yorumlanmıştır. Eğitici ve öğrencilerin programın amaç ve hedefleri, kapsamı, eğitim durumları, öğrenci başarısının değerlendirilmesi, doktora ya da uzmanlık öğrencisi olmakla programın etkililiği arasındaki ilişki gibi başlıklardaki görüşlerine dayalı olarak değerlendirme yapılmıştır. Son öğrenci grubunda yazılı hale getirilmiş olan ders amaç ve hedeflerinin zaman içinde öğrencilere daha iyi açıklanabildiği anlaşılmıştır. Algıladıkları ders hedeflerini uygun bulan öğrencilerin bir bölümünün eğitimin başında beklentilerinin olmaması dikkat çekicidir. Dersin hedeflerine ulaşılması doktora eğitim sürecini kapsamakta ve hatta aşmaktadır. Dersin kapsamını anımsamakta zorlanan öğrenciler, temel konuları sayabilmekte ve anlamlı bir sıra içinde ve uygun olarak planlandığını düşünmektedir. Dersin süresinin artırılması, örneklerin Türkiye'ye yönelik olması konusunda beklentiler vardır. Dersingenel olarak kolay olarak düşünen öğrenciler, derse ilişkin kaynakların yeterli olduğunu ancak kullanılmadığını belirtmektedir. Dersin yapıldığı ortam ve ders araç-gereçlerine ilişkin zaman içinde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Farklı yöntem ve tekniklerin kullanıldığı dersler öğrenci katılımlı olarak yapılmaktadır. Anlamak için mutlaka katılmayı gerektiren dersle ilgili olarak araştırma yapabilme fırsatı verilmesi beklenmektedir. Dersle ilgili sınav ve ödevlerin bilişsel tüm basamakları değerlendirebildiği izlenmektedir. Uzmanlık ya da doktora öğrencisi olmanın eğitim programının etkililiği ile ilişkisi değerlendirildiğinde hem öğrenciler hem de eğitici açısından iki grup öğrenci arasında fark görülmemektedir. Bu sonuçlar bağlamında dersin hedeflerinin, diğer derslerle bütünleştirilmesinin tekrar gözden geçirilmesi, başka bir kurumda çalışarak eğitime devam eden öğrencilerle etkileşimin güçlendirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the“Basic Epidemiology Course”within the doctoral programme of Public Health, Ege University Medical Faculty by gathering the opinions of students graduated from or attending the programme, and the lecturer, directing the programme. In this research, the programme was evaluated by using qualitative and quantitative data gathering procedures - a mixed research design approach - in accordance with the educational criticism model devised by Eisner (1975). The study involved three approaches; defining, drawing conclusion and evaluation. The research group comprised the students attending the programme since 1992, when the doctoral programme of the Public Health Department was first started, together with the course lecturer. Of the 26 students who continued and finished the programme or are at the thesis stage, 21 agreed to join the study and answered the questionnaire. 17 of the students and the lecturer, who had been in charge of the programme since its inception were interviewed. Data gathered on the basis of concurrent nested strategy (Creswell, 2002) by means of semi-structured interviews with the lecturer and the students, and the questionnaires answered by the students were included in the evaluation. With the help of content analysis of qualitative findings, quantitative findings regarding some sub-problems of the study were explained. Again, with the content analysis of some qualitative findings, themes related to sub-problems were organised and conclusions were reached. The evaluation was carried out in the light of the opinion of the lecturer and the students, under the headings of goals of the programme, content of the programme, learning and teaching process, evaluation of student success, relationship between being a doctorate student or a research assistant and the efficiency of the programme. According to the findings, it was concluded that the written form of the goals of the course provided for the most recent student group became more comprehensible to students within time. It is noteworthy that some students who found the perceived goals of the course suitable did not have any expectations at the beginning of the course.Reaching the goals of the course covers, and even exceeds, the period of the doctoral educational programme. Students having difficulty in recalling the content of the course can only list basic topics, and believe that these have been accordingly planned in a meaningful order. There is a desire amongst students to see the length of the course extended and a greater reflection of circumstances particular to Türkiye in the examples used. Students who believe the course to be easy, stated that materials related to the course were adequate, although adequate use was not made of them. Considerable improvement has been achieved in time as regards class atmosphere and course equipment. Courses, where various methods and techniques are used, are carried out with student participation. It is expected that an opportunity for doing research on the course which requires strict attendance for student understanding. Exams and assignments related to the course are observed to evaluate all cognitive steps. Both the lecturers and the students point out that no differences have been observed between doctoral students and research assistants. Within the context of these findings, we suggest a revision of the goals and the integration of this course with the other courses, together with a strengthening of the interaction with those students who attend the course while having close links to various workplace sites.