Giresun yöresi halk oyunlarının etnokoreolojik yönden değerlendirilmesi
An ethnochoreological assesment of Gi̇resun regi̇ons folk dance
- Tez No: 368294
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Oyunları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanın neden dans ettiği sorusundan yola çıkılarak irdelenen halk oyunları, Türkiye'de çeşitli özellikleriyle beraber önemliliği geniş çevreler tarafından kabul görmüştür. Kültürel değerler çerçevesinde bir miras olarak görülen halk oyunlarının, sosyal hayat içersinde canlılık gösterdiği bölgelerden biri de Türkiye'nin doğu Karadeniz bölgesinde fındık üretimi ve yeşil doğasıyla anılan Giresun ilidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş sürecinde, topluma aidiyet duygularını geliştirme aracı olarak görülen halk oyunlarının, devlet teşviki ve halk organizasyonlarıyla devam edişi günümüze kadar gelen 'Türk Halk Oyunları' paradigmasını doğurmuştur. Bu paradigma kültür, sanat ve sporun kesiştiği bir noktayı tanımlamaktadır. Giresun halk oyunları, Türkiye'nin sayıca zengin dans geleneğinin bir parçasıdır. Dans etmek Türkiye'de birçok isimle adlandırılır ve hepsi 'oyun' ifadesi altında toplanır. Giresun halk oyunları, diğer yörelerde olduğu gibi karakteristik olarak öznel ve bölgesel olduğu gibi oyun geleneği bağlamında ulusaldır. Türkiye'de halk oyunları, evrensel bir olgu olan ve oyuncu insan anlamına gelen homo ludens kavramının iz düşümüdür. Etimolojik olarak 'koreoloji' kelimesine 'etno' önekinin gelmesiyle oluşan 'Etnokoreoloji', kaynağı tarihsel bir sürece dayalı, gizemlilik ve ritüel özellikler barındıran dansları konu alan multidisipliner bir bilimdir. Etnokoreoloji, dansı incelerken multidisipliner olması bakımından halk bilimi, etnomüzikoloji, antropoloji, etnoloji, sosyoloji, tarih, psikoloji, arkeoloji, ikonoloji ve semiyoloji gibi birçok bilimden yararlanır. Bu etkileşim listesi, araştırmacının yararlanmayı hedeflediği yöntemler doğrultusunda daha da genişleyebilir. Yöresel halk dansları yararlandığı bu bilimlerin hiç birisinin asıl öznesi olamayınca, hepsinden yararlanan multidisipliner bir bilim olan 'Etnokoreoloji' doğmuştur. Bu çalışmada Giresun halk oyunları çağın bilimsel araştırma ve sorgulama yöntemleriyle açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The importance of folk dance, which has been studied with regard to the question of why humans dance, with its various charecteristics has been widely accepted in Turkey. The city of Giresun in the Eastern Blacksea region, renowned for its hazelnut cultivation and beauty of its nature, is one of the regions where folk dance, which is regarded as a culturel heritage, shows vitalty in daily life. During the foundation of Turkish Republic, folk dance had been regarded as a tool for improving puplics' sence of belonging. Later continuation of folk dance by govermental incentive and public organizations has created 'Turkish Folk Dance' paradigm that is still in existence today. This paradigm defines the crossing point of culture, art and sports. Giresun folk dance is a part of Turkey's welth of dance tradition. Dancing is called by various names in Turkey and all of them are gathered under the term 'oyun'. Giresun folk dance is charecteristicaly subjective and regional as in other regions, but within the context of dance tradition it is also national. Folk dance in Turkey is a projection of 'homo ludens' which is a universal concept meaning dancing human. Ethnochoreology, which ethimologicaly is formed by the prefix 'etno' infront of the word 'choreology', is a multidiciplinary science whose subject is the dances which are based on a historical process and contain mystical and ritual features. While investigating dance, ethnochoreology benefits from various sciences such as folklore, ethnomusicology, anthropology, ethnology, sociology, history, psychology, archaeology, iconology and semiology. This interaction list can be expended according to the resarchers' methods that they intend to utilize. Since regional folk dances could not be the main subject any of these sciences, 'Ethnochoreology' emerged as a multidiciplinary science utilizing all. In this study, Giresun folk dance will be tried to be explained by scientific research and examination methods of the current era.