Firmaların glokal pazarlama stratejilerinin tüketicilerin etnosentrik tüketim eğilimlerine etkisi
The effect of firms' glocal marketing strategies on consumers' ethnocentric consumption tendencies
  1. Tez No: 368317
  2. Yazar: CANSU SERDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Globalleşmenin yaygınlaşması pazardaki rekabeti artırarak, yerli firmaların gücünü azaltmaya başlamıştır. Böylece kültürel değerlerinin yok olmasını ve ülke ekonomisinin zarar görmesini istemeyen yerli tüketicilerde yabancı olanı almama eğilimleri gözlenmiştir. Etnosentrik tüketim eğilimi olarak isimlendirilen bu durum, yerel pazarların farklı tüketici özelliklerini ön plana çıkarmakta ve global firmaları tek merkezli, evrensel bir pazarlama yönetim şeklinden uzaklaştırmaktadır. İşletmeleri“pazar odaklı”stratejilere yöneltmektedir. Bu noktada global ile lokalin uzlaşması olarak bilinen glokalleşme kavramı, bir yandan merkezi bir tutumu açıklarken diğer yandan da yerel pazarın ihtiyaçlarını ön plana çıkarmaktadır. Bu kapsamda çalışmada, yerel pazarlarda glokal stratejiler benimseyen global fast food firmalarının pazarlama faaliyetlerinin, tüketicilerin etnosentrik tüketim eğilimlerine etkisi analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The expansion of globalization has started to reduce the power of domestic firms by increasing competition in the market. Thus, It was observed that consumers who don't want to damage the country's economy and the destruction of cultural values tend not to buy foreign products.This situation called as ethnocentric consumption tendencies features different consumer characteristics of local markets and remove from universal form of marketing mangement. It heads the firms at“market-oriented”strategyies. At this point, on the one hand the concept of glocalization which known as negotiation with global and local explaining a central position, on the other hand it features the needs of local market. In this context, the research has tried to analyze the marketing activities of global fast food firms who adopted glocal strategy in local markets impacts on consumers' ethnocentric consumption tendencies.